FETÖ'de 4. dalga! Çok sayıda gözaltı
Konya merkezli 17 ilde FETÖ soruşturması kapsamında 74 asker hakkında gözaltı kararı var. Öte yandan aynı anda bir çok ilde düzenlenen operasyonlarla onlarca kişi gözaltına alındı.
GÜNDEM , 27 Ekim 2016 Perşembe, 08:40
FETÖ'de 4. dalga! Çok sayıda gözaltı
Konya'da yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, Konya merkezli 17 ilde 71'i üsteğmen 73 pilot hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca örgüte finans sağlayan ve örgüt faaliyetlerine iştirak edenlere yönelik başlatılan soruşturma kapsamında FETÖ yapılanmasıyla bağlantısı olduğu değerlendirilen kişilere ilişkin çalışmalar sürüyor. 
Başsavcılık, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yapılanan FETÖ mensubu kişilere yönelik "Anayasayı ihlal", "Yasama organını engellemeye teşebbüs", "Hükümet'e karşı isyan", "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından soruşturma başlattı. 

Alınan ifade ve toplanan delillerin ardından yapılanma içerisinde aktif rol oynadığı değerlendirilen kişiler tespit edildi. 

71'İ ÜSTEĞMEN, İKİSİ ALBAY

Konya merkezli 17 ilde örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen 73 pilot hakkında gözaltı kararı verildi. Bunlardan 71'inin üsteğmen, ikisinin ise albay ve kurmay albay olduğu öğrenildi. Konya'dan 9, Ankara'dan 6, İzmir'den 7, İstanbul'dan 5, Diyarbakır'dan 6, Kayseri'den 4, Balıkesir'den 5, Batman'dan 9, Eskişehir'den 5, Adana'dan 4, Kütahya'dan 3, Amasya'dan 4, Malatya'dan 1, Çanakkale'den 2, Muğla'dan 1, Erzurum'dan 1 ve Hatay'dan 1 kişinin gözaltına alınacağı bildirildi. 

Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüpheliler, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçiriliyor.

ÇOCUKLUKTAN İTİBAREN TAKİP

Soruşturmayla ilgili detaylar ise dikkati çekiyor. Örgütte, memleketin geleceği olarak görülen pilotların özel olarak seçildiği öğrenildi. Çocukluktan itibaren ilgilenmeye başlanılan şüphelilere, örgüte bağlılığı artırmak için Fethullah Gülen'in kitaplarının okutulduğu, vaazları ve videolarının izletildiği bildirildi. 

Örgüte kazandırılan çocuklara, "Memlekete hayırlı insanlar yetiştireceğiz. Askeriyenin içerisinde dini bütün insanlara ihtiyaç var' ifadelerinin kullanıldığı belirtildi. 

Bu şekilde hava harp okullarında etkin bir güce sahip olan örgütün, pilot yaptıkları kişileri sürekli kontrol ve denetim altında tuttukları, gidilen ile ve verilen göreve göre "abi" olarak tabir edilen örgüt üyelerinin değiştiği kaydedildi.

PRESTİJLİ GÖREVLER İTAATKARLARA

Örgütle bağlantısı olan pilotlara görevlerin kıdeme ya da başarıya göre değil, yapılanmaya bağlılık derecesine göre verildiği bildirildi. Yapılanmaya en çok itaatkar olanların F-16 savaş uçağı pilotu yapıldığı, itaatkarlık durumuna göre prestijli görevlerin arttığı öğrenildi. 

Örgüte bağlı olmayanların çoğunun hava üslerinde pasif görevlere verildiği, "sürekli sorun yaratıyor" algısı oluşturulmaya çalışıldığı ifade edildi. Pilotların maaş ya da görev yolluğu ve harcırahlarından da "himmet" kesintilerinin yapıldığı belirtildi.

DENİZLİ'DE 45 GÖZALTI

Denizli'de de Fetullahçı Terör Örgütü'nün finans kaynaklarına yönelik operasyon düzenlendi, 45 kişi gözaltına alındı. 
Ekipler bazı adreslere eş zamanlı operasyon yaptı. Örgüte finans desteği sağladığı belirlenen aralarında iş adamlarının da bulunduğu 45 kişi gözaltına alındı.
Örgütün kriptolu haberleşme programı olan ‘bylock'u kullandıkları tespit edilen şüphelilerin ev ve iş yerlerinde arama yapıldı. Denizli'de daha önce düzenlenen operasyonlarda Denizli Ticaret Odası başkanı Necdet Özer'le birlikte 34 kişi tutuklanmıştı.

23 İLDE 111 GÖZALTI 

Öte yandan terör örgütüne yönelik yapılan soruşturmalar kapsamında Kırıkkale merkezli yedi ilde 25, Tekirdağ merkezli dokuz ilde 37 ve Antalya merkezli dokuz ilde 49 kişi gözaltına alındı.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NDE FETÖ GÖZALTISI

Sivas'ta bulunan Cumhuriyet Üniversitesi'nde yedi kişi Fethullahçı Terör Örgütü'yle bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına alındı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR