First Lady Turmp'tan Saadet öğretmene övgü
ABD Dışişleri Bakanlığı'nca en cesur kadın seçilen öğretmen Saadet Öğretmen, First Lady Trump'un kendisine "Çok güzel insansınız. Harika insansınız. Güzel bir iş yaptınız" dediğini anlattı.
DÜNYA , 30 Mart 2017 Perşembe, 13:21
First Lady Turmp'tan Saadet öğretmene övgü

İzmir'de, okul müdürünün, yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunmasına karşı mücadele veren, konuyu kamuoyuna taşıyan, bu çabasıyla ABD Dışişleri Bakanlığı'nca en cesur kadın seçilen öğretmen Saadet Özkan, ödül gecesine ilişkin First Lady Melania Trump'la buluşmasını anlattı. Beyaz Saray'daki tören öncesinde özel bir odada Fist Lady ile buluştuklarını, sohbet edip fotoğraf çektirdiklerini anlatan Saadet Öğretmen, candan ve içten olduğunu söylediği Trump'un kendisine, "Çok güzel insansınız. Harika insansınız. Güzel bir iş yaptınız" dediğini söyledi. Saadet Öğretmen ABD'de çeşitli konferanslar vereceğini ve bir ödül törenine daha katılacağını da açıkladı.

DÜNYADAKİ 13 CESUR KADINDAN BİRİSİ OLDU

Tacize uğrayan öğrencilerine destek veren Saadet Özkan, ortaya çıkardığı olaydan 4 ay sonra büyük bir trafik kazası geçirdi. 6 ay tedavisi süren, bir yıl da evde dinlenmek zorunda kalan evli, 1 çocuk annesi Saadet Öğretmen, sağlığına kavuştuktan sonra tacize uğrayan öğrencileri için mücadelesine kaldığı yerden devam etti. Taciz olayını, Türkiye'nin gündemine taşıyan Saadet Özkan, yurt içinden değil, diğer ülkelerin yetkililerinin de dikkatini çekti.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin önerisiyle ABD Dışişleri Bakanlığı'nın koordine ettiği Uluslararası Cesur Kadın ödüne aday gösterildi. Binlerce kadın arasından yapılan oylama sonrasında Saadet Öğretmen, dünyadaki en cesur 13 kadından biri oldu. Farklı ülkelerden seçilen kadınlarla Washington'daki ödül gecesine katıldı.

FIRST LADY'LE BAŞBAŞA GÖRÜŞME

Hak ettiği ödülle büyük ilgi gören, övgü alan Saadet Öğretmen, ödül gecesini DHA muhabirine anlattı. Tören öncesinde büyük heyecan yaşadığını söyleyen Saadet Özkan, Beyaz Saray'daki ödül gecesi öncesinde ABD First Lady Melania Trump'la da biraraya geldi.

Balo salonunun yarısı kadar bir odada gerçekleşen buluşmada sadece, Saadet Öğretmenin yanı sıra cesur kadın ödülüne layık görülen diğer 12 kadın ile First Lady ve yardımcıları bulundu. Ödül alan kadınlarla tek tek ilgilenen First Lady Melania Trump, Saadet Öğretmen'e de büyük ilgi gösterdi. Beyaz Saray'daki tören öncesinde özel bir odada Fist Ladyle buluştuklarını, sohbet ettiklerini söyleyen Saadet Özkan, güvenlik gerekçesiyle hiçbir elektronik cihazın içeriye alınmadığını, sadece Trump'un ekibinin fotoğraf çektiğini söyledi. Melania Trump'un çok candan ve içten olduğunu söyleyen Saadet Özkan, First Lady'nin kendisine, "Çok güzel insansınız. Harika insansınız. Güzel bir iş yaptınız" dediğini ifade etti.

Burada yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrasında, hep birlikte balo salonuna geçtiklerini söyleyen Saadet Öğretmen, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de kendilerine çok iyi ev sahipliği yaptıklarını vurguladı.

"ADI GİBİ MUTLULUK YAYAN" OLARAK ANONS EDİLDİ

Okul öncesi eğitimi öğretmenliğinin yanı sıra yaşam koçluğu ve kişisel gelişim uzmanlığı gibi uzmanlık eğitimleri de alan Saadet Öğretmen, ödül aldığı anlarda büyük heyecan yaşadığını, bir kadın olarak kız öğrencileri adına gösterdiği çabanın dikkat çekmesinin bundan sonra yaşanacak olaylar için de örnek olacağını anlattı. Gecede Saadet Özkan, en çok etkilendiği anlardan birisinin de, 'adı gibi mutluluk yayan kadın' şeklinde anons edilmesi ve ' Türkiye'den bir öğretmen, öğrencileri için mücadele verdi, farkındalık sağladı, ilham veren kadın' sözleriyle kendisinin davetlilere tanıtılması olduğunu ifade etti. Törenden sonra yemek yediklerini, bu anlarda da dünyanın farklı ülkelerinden gelen kadınlarla birarada bulunan Saadet Özcan, 8 Nisan tarihine kadara farklı üniversitelerde mücadelesini anlatacağı konferanslar verecek, bir ödül törenine daha katılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR