Fitch Ratings'ten Türkiye kararı
Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB" olarak, not görünümünü ise "negatif" olarak teyit etti.
EKONOMİ , 03 Mayıs 2019 Cuma, 23:28
Fitch Ratings'ten Türkiye kararı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu değiştirmeyerek BB olarak korudu, görünümünü negatif olarak açıkladı.

BÜYÜK ÇAPLI DIŞ FİNANSMAN İHTİYACINI İŞARET EDİYOR

Fitch'ten yapılan açıklamada, kredi notu ve görünümünün zayıf dış finansmanı, büyük çaplı dış finansman ihtiyacını işaret ettiğini, düşük seviyedeki uluslararası rezervleri, yüksek net dış borcu, yüksek enflasyonu, ekonomik volatiliteyi ve siyasi ve jeopolitik riskleri yansıttığı kaydedildi.

YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYENİN İKİ KADEME ALTINDA

Kuruluş son olarak 15 Aralık'ta yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin kredi notu ve görünümde herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Ancak 13 Temmuz 2018'de BB+'dan BB seviyesine indirmişti. Bu seviye Fitch değerlendirmesine göre yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunuyor. Söz konusu seviyede değerlendirilen ülkeler arasında Türkiye'nin yanında Brezilya, Sırbistan ve Makedonya bulunuyor. Diğer önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's'e göre de Türkiye'nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 2 kademe altında yer alırken, S&P Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında tutuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR