Flaş faiz kararı...Dolar ve euro düşüyor
Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını beklentinin aksine indirdi. Bu kararın ardından dolar ve euro TL karşısında değer kaybetti. Dolar 2,1466 TL'ye kadar gerileyerek son 3 haftanın en düşüğünü gördü. Euro dolar karşısında son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi.
EKONOMİ , 04 Eylül 2014 Perşembe, 15:13
Flaş faiz kararı...Dolar ve euro düşüyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) sürpriz bir kararla faiz oranlarını indirdi. Banka gösterge faiz oranlarını yüzde 0,15'ten yüzde 0,05'e, marjinal faiz oranını da yüzde 0,30'a indirdi.

AMB yüzde eksi 0,10 olan mevduat faizlerini de eksi yüzde 0,20'ye indirdi.

AMB faiz oranlarını beklentilerin aksine indirmesinin ardından piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. Dolar 2,1466 TL'ye gerileyerek 11 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Saat 14:52 itibariyle dolar tekrar 2.15 TL seviyesine yükseldi.

Öte yandan asıl hareketlilik ise euroda yaşandı. Euro/dolar paritesi 1.3037 ile son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi. Euro TL karşısında da 2,8023 TL'ye kadar düştü.

TAHVİL ALIM PROGRAMINA BAŞLAYACAK MI?

Öte yandan faiz kararının ardından saat 15:30'da gerçekleşecek AMB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları merakla bekleniyor. Reuters'in haberine göre bugünkü para politikası kurulu toplantısında büyüklüğü 500 milyar euroya kadar çıkabilecek bir varlığa dayalı menkul kıymet (ABS) ve ipotekli tahvil (covered bond) alımı öngören planın görüştüğü belirtildi. Konuya yakın kaynaklar Reuters'a yaptıkları açıklamada, programın üç yıl süreli olabileceğini ve varlık alımlarının bu yıl başlayabileceğini de söylediler. Ancak Haziran ayında varlık alımı yapılacağı kararı alındığında, bu karar faiz kararının ardından hemen açıklanmıştı.

AMB'nin varlık alım programının AB ekonomisini harekete geçireceğinden en büyük ihracat pazarı AB olan Türkiye için de olumlu bir karar olması bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR