Flaş...Sessiz sedasız sattı
Kuzey Irak Özerk Kürt Yönetimi, Bağdat yönetiminin tüm engelleme çabalarına rağmen tek başına Türkiye üzerinden dünya piyasalarına sevk ettiği ham petrolünü Rus Rosneft satın aldı.
DÜNYA , 12 Haziran 2014 Perşembe, 14:10
Flaş...Sessiz sedasız sattı

Irak'ta çıkarılan petrolü sadece kamu petrol şirketinin satmaya yetkili olduğunu savunan merkezi hükümet iki yıldan bu yana Kürt özerk yönetimi ile petrol gelirlerinin nasıl paylaşılacağı ve satılacağı konusunda mücadele ediyor.

Özerk Kürt yönetimi, kendi sınırları içinde çıkarılan petrolü Türkiye'ye gönderiyor. Petrol Mayıs ayı sonunda uluslararası piyasalara sevk edilmek üzere Türkiye'den gemilere yüklenmeye başladı. Irak merkezi hükümeti bir taraftan özerk Kürt yönetiminin tek başına petrol satmasını engellemeye çalışırken, diğer taraftan da ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u Salı günü ele geçiren Radikal İslamcı militanları kentten çıkarmak için Kürt yönetimine bağlı askeri güçlerinden destek istiyor.

Irak hükümeti düzenli olarak Kürt petrolünü alan Avusturyalı enerji şirketi OMV'yi daha önce kara listeye almıştı. Hükümet ayrıca ülkedeki zengin petrol yataklarıyla ilgilenen şirketlerin gözünü korkutmak için de büyük petrol sahalarını işletme anlaşmalarında değişiklik yapabileceğini söylemişti. Kürt petrolünü Almanya'da BP ile birlikte işlettiği rafineri için satın alan Rosneft'in Irak'ta büyük bir projesi bulunmuyor.

Rafineriyi işleten Ruhr Oel şirketinin ana ortağı BP ise Irak'ın en büyük petrol sahası olan Rumaila'yı işletiyor. İki şirket de Kürt petrollerini satın alınmasına dair sorulara cevap vermedi. Irak hükümeti ile Kürtler arasındaki anlaşmazlık, Kürtlerin daha önce Türkiye'ye kamyon ile taşıdıkları petrolü geçen yıl Aralık ayı sonunda, kendi inşa ettikleri boru hattı üzerinden sevk etmeye başlamasıyla daha da derinleşti. Boru hattının devreye girmesiyle sevk edilen petrol miktarı ciddi bir artış kaydederken, Bağdat yönetimi şu ana kadar hattan taşınan petrolün satışını engellemeyi başarmış görünüyordu.

Kürt petrolünün yüklendiği ilk tanker olan United Leadership, yükünü boşaltamadan iki kere rota değiştirmek zorunda kaldı. Ancak Reuters'a bilgi veren ticaret kaynakları, ikinci bir tankere yüklenen Kürt petrolünün Avrupa pazarında sessizce satın alındığını ifade ettiler. Minerva Antonia adlı ikinci tanker Kuzey Irak'taki Taq Taq sahasından çıkarılan ve Mersin'e kamyon ile sevk edilen yaklaşık 41,000 ton hafif Kürt petrolü taşıyordu.

Reuters AIS Live gemi izleme verileri ve nakliyat kaynaklarının verdiği bilgiye göre tanker, piyasa değeri yaklaşık 30 milyon dolar olan petrolü İtalya'nın Trieste limanına götürdü. Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi sektör kaynakları petrolün buradan Trans-Alpine boru hattıyla Ruhr Oel'ün Almanya'daki rafineri tesislerine aktarıldığını söyledi.

Reuters'ın elde ettiği irsaliye belgeleri ve bir kaynağın verdiği bilgiye göre petrolü teslim alan taraf, teknik olarak rafineriyi işleten şirketin ana ortağı olan BP'nin Almanya birimi Deutsche BP oldu. Piyasa kaynaklarının verdiği bilgiye göre Kürt petrolünü satın alan Rosneft, petrolü nereden satın aldığını BP ile paylaşmak zorunda değil. Buna rağmen satın alma işlemi BP'yi zor durumda bırakabilir.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR