Futbolda devrim! Maçlar artık 60 dakika...
Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, maçların 60 dakikaya indirilmesi, korner ve frikik kullanan oyuncuların pas vermeden topu kendi başlarına oyuna sokması gibi devrim niteliğindeki değişiklikleri gündemine alacak.
SPOR , 17 Haziran 2017 Cumartesi, 18:21
Futbolda devrim! Maçlar artık 60 dakika...

Futbol oyun kurallarını belirleyen IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) teknik direktörü, eski İngiliz hakem David Elleray, 2018 yılında yapılacak yıllık olağan toplantıda tartışılmak üzere bir strateji dosyası sundu.

Reuters'in haberine göre; David Elleray'in verdiği dosyada oyun kurallarıyla ilgili köklü değişiklikler var.

Yeni teklifte serbest vuruş ve kornerlerde oyuncuların pas verme ya da vuruş yapma zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. İstenirse dripling yapılabilecek. Yine, topun vuruş esnasında duruyor olması kuralı da rafa kalkıyor. Tempoyu hızlandırmak için top hareket halindeyken de vuruş kullanılabilecek.

En ilginç değişiklik tekliflerinden biri ise geri pasın kaleci tarafından elle alınması durumunda penaltı kararı verilebiliyor olması.

Ayrıca penaltılar golle sonuçlanmadığı takdirde kale vuruşu kullanılacak olması.

Dönen topu tamamlama şansı ortadan kaldırılıyor.

IFAB yönetiminin bu kuralı ceza sahasına giriş ihlâllerinin önünün alınamamasıyla ilgili düşündüğü belirtiliyor.

Elle oynama konusunda da ciddi bir değişiklik mevcut.

Kaleci haricindeki oyuncular kale çizgisine yakın bir yerde her ne surette olursa olsun topa elle temas ederse penaltı verilecek.

Öneride, kale vuruşlarında savunma oyuncuları topun ceza sahası dışına çıkmasını bekleme mecburiyeti de kaldırılıyor.

Hakem kararlarına itirazın önüne geçmek için düdükten sonra hakemin etrafının sarılmasına yönelik davranışlarda puan silme uygulaması tartışılıyor.

MAÇLAR 60 DAKİKA MI OYNANACAK?

Teklifteki en radikal yenilik ise 90 dakikalık oyun süresiyle ilgili.

Sürenin net 60 dakikaya düşürülerek oyunun durduğu her anda sürenin de durması planlanıyor. Teklif kabul edilirse topun oyunda az kaldığı maçlar tarihe karışacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR