Galatasaray'ın eski Başkanı hayatını kaybetti
Futbol Federasyonu Eski Başkanı ve Galatasaray Kulübü Eski Başkanı Prof. Dr. Ali Uras hayatını kaybetti.
BURSA , 05 Mayıs 2012 Cumartesi, 13:47
Galatasaray'ın eski Başkanı hayatını kaybetti
Uzun bir süredir tedavi gören ve son günlerde hastanede yoğun bakımda bulunan Ali Uras 89 yaşında hayata veda etti.

Galatasaray'da ve milli takımda uzun yıllar basketbol oynayan Uras, 1977 ile 1986 yılları arasında ise Sarı-kırmızılı kulübün başkanlığını yürüttü.

Türkiye Futboıl Federasyonu'nun 47. dönem başkanlığını yapan Uras, 1986-87 yılları arasında yürüttüğü başkanlığı döneminde, Mehmet Ağar, Mesut Parlak, Şenes Erzik ve Halim Çorbalı gibi isimlerle çalıştı.

GALATASARAY'DAN ALİ URAS'A BAŞSALIĞI MESAJI

Galatasaray Spor Kulübü, bugün hayatını kaybeden eski başkanlarından ve TFF eski başkanı Ali Uras adına başsağlığı mesajı yayımladı.

Sarı-kırmızılıların resmi internet sitesinden 'Ali Uras'ı Kaybettik' başlığıyla yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verdi:
"Kulübümüzün başkanlarından, değerli spor adamı Ali Uras'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Galatasaray'da ve milli takımda uzun yıllar basketbolcu olarak görev yapmış, 1977 ile 1986 yılları arasında ise Kulübümüzün başkanlığını yürütmüş ve sadece Galatasaray'a değil, Türk sporuna büyük hizmetler yapmış olan Prof. Dr. Ali Uras'ı camiamız ve ülkemiz şükranla anacaktır. Merhuma Tanrı'dan rahmet, yakınlarına, Camiamıza başsağlığı ve sabır dileriz."

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NDAN ALİ URAS İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Türkiye Futbol Federasyonu, 89 yaşında hayatını kaybeden Ali Uras için başsağlığı mesajı yayımladı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden Ali Uras adına yayımlanan başsağlığı mesajında, "Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarından Prof. Dr. Ali Uras hayatını kaybetti. Aralık 1986-Ağustos 1987 arasında TFF Başkanlığı yapan Prof. Dr. Uras ayrıca 1977-1986 arasında da Galatasaray Kulübü'nün başkanlığını yürüttü. Merhum Ali Uras'a Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları ve Türk spor camiasına başsağlığı dileriz" ifadeleri kullanıldı.
Bu arada TFF'den yapılan açıklamada Ali Uras ve FIFA kokartlı eski hakem Nihat Özbirgül için bu hafta sonu tüm profesyonel liglerde oynanacak karşılaşmalar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacağı duyuruldu.


ALİ URAS KİMDİR?
Ortaöğrenimini İstanbul Kabataş Lisesi'nde tamamlayan Uras, 1947 yılında tıp doktoru diplomasını aldı. Daha sonra da genel cerrahide profesörlük mertebesine kadar yükseldi. Basketbolcu olarak ise Galatasaray'da ve Milli Takım'da uzun yıllar görev yapan Ali Uras, 48 kez milli formayı giydi.

Galatasaray başkanlığı yaptığı dönemde, bir TSYD Kupası, iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası şampiyonluğu yaşadı. Jupp Derwall Türkiye'ye Uras'ın başkanlığı döneminde getirildi.

Yönetimi bir önceki yönetimden 35 milyon lira borçla devralan Ali Uras ve heyeti ilk iş olarak Ali Sami Yen Stadı'na nakledilmiş olan kulüp lokalini Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip'e getirdi. Daha sonra Florya üzerinde çalışmalar yürüttü. Florya'yı üzerinde futbol, voleybol, basketbol sahaları ve yatak odaları, soyunma, antrenör ve teknik direktör odaları, oyun ve yemek salonları olan tesis haline getirdi. Bundan başka mevcut sahanın genişletilmesi ve yandaki diğer boş arazinin istimlak edilerek tesislere eklenmesi için Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile bir sözleşme imzaladı. Galatasaray Adası'ndaki yeni yüzme havuzu inşaatı da Uras'ın diğer çalışmaları arasında.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR