Geleneksel el sanatlarına Bursalılardan büyük ilgi
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkısıyla Kent Konseyi tarafından tertiplenen "3. Geleneksel El Sanatları Festivali" büyük ilgi gördü.
BURSA , 18 Nisan 2018 Çarşamba, 13:40
Geleneksel el sanatlarına Bursalılardan büyük ilgi

Merinos AKKM Fuar Alanı'nda düzenlenen festivale bu yıl ilk defa Gümülcine ve Kırcaali'nden de ustalar da katıldı. 5 şehirden 82 sanat dalında 110 ustanın yer aldığı festivalde ustalar hünerlerini sergiledi. Ahşap oyuncak yapımı, ebru, tezhip, İznik çinisi, Bursa ipeği, bakırcılık, iğne oyası, telkâri, geleneksel Türk okçuluğu ve kırkyama gibi 82 farklı sanat dalının yer aldığı 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali Mehter Takımı'nın marşları ve Kılıç Kalkan gösterileriyle renklendi. Açılış töreninde, Bursa'dan 17 sanatçıya, 'Kültür ve Turizm Bakanlığı el sanatları sanatçı belgesi' verildi.

Binlerce öğrenci ziyaret etti
Festival kapsamında Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 'Geçmişten Esintiler' ile ebru kıyafetleri defileleri düzenlendi. Hacivat - Karagöz ve kukla gösterilerini ise binlerce öğrenci izledi. Aynı zamanda öğrenciler stantları da gezerek sanatçıların yapmış oldukları canlı performansları yakından takip etme şansı yakaladı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekilleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, il müdürleri 3. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali'ni ziyaret ederek Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç'tan stantlar ve sanat dalları hakkında bilgi aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR