Gençler en sevdikleri Snapchat filtreleri gibi görünmek için estetik operasyon geçiriyor
İnsanlar özellikle de gençler artık Snapchat filtrelerine benzemek için estetik operasyon geçiriyor. Boston Medical'da görev yapan Dr. Neelam Vashi, insanların artık Snapchat filtresiyle çekilmiş fotoğraflarla yanlarına geldiklerine açıkladı.
TEKNOLOJİ , 04 Ağustos 2018 Cumartesi, 19:03
Gençler en sevdikleri Snapchat filtreleri gibi görünmek için estetik operasyon geçiriyor

Estetik cerrahları her zaman ünlülerin vücut parçalarını yeniden yaratma konusunda garip isteklere maruz kaldılar. Angelina Jolie'nin dudakları, David Beckham'ın karın kasları ya da de Salma Hayek'in göğüsleri. Ancak gençler bugünlerde farklı bir istekle doktorların kapısını çalıyor. Snapchat filtreleri gibi görünmek istiyorlar.

Boston Medical'da görev yapan Dr. Neelam Vashi, endişe verici yeni trendi açıklamak için "Snapchat dismorphia" terimini kullandı.

İnsanların dünya çapında güzellik algısını giderek değiştiği belirtildi. "Facetune üzerinde küçük bir ayarlama cildi pürüzsüzleştirebilir, dişlerin daha beyaz, göz ve dudakların daha büyük görünmesini sağlayabilir. Bu filtreler norm haline geldi." dendi.

Ve bu durum gerçek sorunlara yol açmaya başlıyor. Örneğin vücut dismorfisi, obsesif kompulsif spektrumda sınıflandırılan, görünüşte algılanan bir kusur ile aşırı meşguliyeti içeren bir durum. Snapchat dismorfisi, aynı durumun bir dalı. Örneğin, bir zamanlar burnunun büyüklüğü gibi şeylere odaklanan gençler, şimdi Snapchat filtreleriyle maskelenen çizgiler, lekeler ve kusurlar üzerinde duruyor.

Cerrahlar halen gelişmekte olan çocuklara yönelik bu tür prosedürleri tamamlama konusunda tereddütlü. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, estetik operasyon geçirenlerin %55'i gerekçe olarak 'selfie'lerde daha güzel görünmek istediğini' belirtti.

Vashi, cerrahların, bazı burunların yumrularını ve köprülerini traş ettiği ortak burun ameliyatı olan rinoplastinin oldukça yaygın olduğunu söyledi. Şimdi, insanlar kelebek ya da çiçek taç filtresini uygularken kendilerini daha çok görecekleri şeyi soruyorlar.

"İnsanlar burunlarını yeniden şekillendirmemi ya da daha dolgun dudaklar vermemi istiyor. Ama genellikle düzeltilmesini istedikleri asimetri" dedi.

Asimetrik yüzler tamamen normal. Ancak simetrik yüzler, çoğu zaman en çekici olarak görülenler. Snapchat asimetrik yüzleri daha simetrik yapamazken, altta yatan dokunun yumuşatılması ve parlatılmasıyla ince çizgilerin, kırışıklıkların ve lekelerin görünümünü azaltabiliyor. Böylece bazı yüzlerde asimetri görünümü azaltılıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR