Genelevlerde insana benzeyen robotlar çalışabilir
İrlandalı NUI Galway Üniversitesi'nden John Danaher, insan benzeri robotların, hayat kadınlığındaki 'kölelik durumunu' ortadan kaldırması amacıyla insanların yerini alabileceğini savundu.
DÜNYA , 23 Ağustos 2016 Salı, 19:35
Genelevlerde insana benzeyen robotlar çalışabilir
İrlandalı NUI Galway Üniversitesi'nden John Danaher, insan benzeri robotların, hayat kadınlığındaki 'kölelik durumunu' ortadan kaldırması amacıyla insanların yerini alabileceğini savundu. Yapılan araştırmalara göre, her beş kişiden biri, bir robotla cinsel ilişkiye girmeye hazır.

Günümüzde insan benzeri robotların icat edilmesiyle, bir robotla ilişkiye girilmesi fikri artık bilim kurgu filmlerinin dışına çıktı. İrlanda'daki NUI Galway Üniversitesi'nden John Danaher, genelevlerde insanlar yerine robotların çalışmasının, işin kölelik boyutunu ortadan kaldırabileceğini söyledi.

DUYGUSAL BAĞ KONUSUNDA DAHA BAŞARILI OLABİLİR

Daily Star'a konuşan Danaher "İnsan benzeri robotlar, cinsel çeşitlilik ihtiyacını giderebilir, cinsellikteki başarısızlık ve baskı hissini ortadan kaldırabilir. Ayrıca teknoloji müşterilerle duygusal bağ konusunda daha başarılı olabilir, zira 'insan fahişeler' gibi kandırma ihtiyacı duymazlar" ifadelerini kullandı.

ROBOTLARLA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI: KATILIMCILARIN YÜDE 72'Sİ 'ÇOK İYİ OLUR' DİYOR

Öte yandan İngiliz VoucherCodesPro, 18 yaşın altında cinsel olarak aktif 2816 kişiyle robotlarla cinsel ilişki konusunda bir anket gerçekleştirdi. Katılımcıların yüzde 72'si robotların ilişkiye girme konusunda çok iyi olacağını savunurken, yüzde 28'i buna 'farklı bir deneyim' olarak baktıklarını söyledi.

EMPATİ DUYGUSUNUN KAYBEDİLMESİNE YOL AÇABİLİR

Uzmanlar arasında konuyla ilgili farklı görüşler de mevcut. Terapist Nicolas Aujula da robotlarla ilişkiye girmenin, cinsel suçların önüne geçilmesini sağlayabileceğini söyledi. Ancak Leicester'daki De Montfort Üniversitesi'nden Dr. Kathleen Richardson, hissi olmayan robotlarla ilişkiye girmenin empati duygusunu kaybetmeye yol açacağını ifade etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR