Google'dan usta sanatçı Aysel Gürel için doodle sürprizi! Aysel Gürel kimdir?
Özel günler ve kişileri hatırlayıp farklı sürprizlerle karşımıza çıkan Google, bu sefer de Aysel Gürel'i unutmadı ve 89. yaş gününü doodle çıkartmasıyla kutladı. Peki, Türk sanat tarihinin duayelerinden oyuncu ve söz yazarı Aysel Gürel kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Aysel Gürel'in detaylı biyografisi...
GÜNDEM , 07 Şubat 2018 Çarşamba, 10:26
Google'dan usta sanatçı Aysel Gürel için doodle sürprizi! Aysel Gürel kimdir?

Yapıtlarıyla hafızalarda derin izler bırakan Aysel Gürel'in bugün hayata veda etmesinin 89. yıl dönümü... Eğer ki, Türk sanat tarihine güçlü ve başarılı yapıtlarıyla damga vuran isim olan isim olan Aysel Gürel hayatta olsaydı tarihler 7 Şubat Çarşamba, yani bugünü gösterdiğinde 89 yaşında olacaktı. Google'da renkli kişiliğiyle herkesin gönlünde taht kuran Aysel Gürel'i unutmadı ve onun çıkartmasıyla sürpriz bir doodle hazırladı. Aysel Gürel'in doodle olmasının hemen ardından sevenleri kişiliği ve hayatına dair daha fazla detaylı bilgi edinmek üzere sorgulamalarına tüm hızıyla başladı. Peki, herkesten sıyrılan kişiliğiyle ön plana çıkarak tüm dikkatleri üzerinde toplayan Aysel Gürel kimdir? Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybederek sevenlerini yasa boğan isim Aysel Gürel, aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, büyük bir özlemle anılan isim Aysel Gürel'in detaylı biyografisi...

AYSEL GÜREL KİMDİR?

Türk sanat tarihinin duayelerinden Aysel Gürel; Denizli'de, 7 Şubat 1928'de dünyaya geldi.

Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar'ın annesidir.

Aysel Gürel, lise eğitimini Eren Kız Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde tamamlayarak mezun oldu.

Şarkı sözü yazarlığıyla birlikte Türkolog, edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi.

Aysel Gürel'in unutulmaz şarkıları arasında; Firuze, Ünzile, Yalnızca Sitem, 1945, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Değer mi?, Sır, Yolun Başı, Sarıl Bana, Zor Kadın, Aşk, Yanarım, Vur Yüreğim, Abone, Zorba Aşk, Dönmeyeceğim, Ayrıldık İşte, Son Dua, Gençlik Başımda Duman (Ateş Böceğim), Bilmem Hatırladın Mı?, Deli Balım, Yörük Yaylası, Arabesk bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Aysel Gürel'in Şiir Şimdi ve Senin İçin Sana Değil isimli iki de kitabı bulunuyor.

Aysel Gürel ilerleyen yıllarda gazeteci Vedat Ebrem'le evlilik gerçekleştirdi. 21 Haziran 1954'te ilk çocukları Müjde Ar, gerçek adıyla Kâmile Suat Ebrem dünyaya geldi.

1957 yılında Gürel ikinci çocuğuna yedi aylık hamileyken eşinden boşandı. Mehtap Ar'ın doğmasıyla birlikte iki kızıyla birlikte kendisini zorlu bir yaşam mücadelesi geçirdi.

Aysel Gürel marjnal ve renkli tavırlarının aksine annelik konusunda son derece disiplinliydi.

Türk pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak bilinen Aysel Gürel'in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı bilinmektedir. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürel'in evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkan'a iletilip albümde çıkış şarkısı olan "Sevdanın Son Vuruşu" isimli şiirdir.

Aysel Gürel "Firuze", "Değer mi", "Sarışınım" gibi birçok şarkıya söz yazarlığı yapmıştır. Aysel Gürel'in söz yazdığı şarkılar; Sezen Aksu, Tarkan, Yonca Lodi, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Nilüfer ve Burcu Güneş başta olmak üzere birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır.

Ünlü sanatçının yine sanatçı olan kızları Müjde Ar ve Mehtap Ar annelerinin hayata gözlerini yummasının ardından vasiyetini dile getirdi. Mehtap Ar, Aysel Gürel'in vasiyetini şöyle sundu, "Annemin vasiyeti şuydu, tüm kadınlara söyle; bilsinler ki ben 80 yaşıma kadar çalıştım ve dimdik ayaktayım. Çalışmak ve ayakta kalmak güç ama ben başardım, tüm kadınlar da başarabilir."

AYSEL GÜREL'İN ROL ALDIĞI FİLMLER

Meyhane Köşeleri

Tek Kollu Canavar

Yurda Dönüş

Mıstık

Gümüş Gerdanlık

Silemezler Gönlümden

Hop Dedik Kazım

Öyle Olsun

Tantana Kardeşler

Kaybolan Saadet

Arzu

Yansın Bu Dünya

Fosforlu Cevriye

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR