Greenpeace'ten nükleer eylem
Nükleer santrallerdeki güvenlik açıklarına dikkati çekmek isteyen Greenpeace üyeleri, Fransa'nın güneyindeki bir santrale girerek eylem yaptı.
DÜNYA , 28 Kasım 2017 Salı, 13:55
Greenpeace'ten nükleer eylem

Greenpeace üyeleri, Montelimar kenti yakınlarındaki Cruas-Meysse nükleer santralinde bu sabah 06.20'de 22 kişilik bir grupla eylem yaptı. Greenpeace'ten yapılan açıklamada, "Nükleer santrallerde kullanılmış yakıt havuzlarındaki güvenlik açığına dikkati çekmek istiyoruz. Yangın çıkarmak için burada bir delik açmak yeterlidir" denildi.

Kullanılmış yakıt havuzları bulunan binaların, nükleer santralde en yüksek radyoaktif madde içeren bölge olduğu belirtilen açıklamada, "Buralar, dışarıdan bir saldırı riskine karşı yeteri kadar korunmuyor" iddiasına yer verildi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Birkaç grup halindeki eylemcilerin bir bölümünün santrali korumakla görevli jandarma ekibinin yanına gittiği ve burada gözaltına alındığı, bir grubun dört numaralı reaktörü hedef aldığı ve diğerlerinin kullanılmış yakıt havuzuna sızdığı belirtildi.

Fransız Nükleer Santrallerin Emniyeti Otoritesi (ASN), eylemin santralin güvenliğini etkilemediği, eylemcilerin nükleer açıdan tehlikeli bölgeye giremediğini açıkladı.

Cruas-Meysse nükleer santralinde dört basınçlı su reaktörü bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR