Gündem oluşturamazsam bu görevde olmam
Meclis’te kabul edilen düzenlemenin alkole yasak getirmediğini belirten Başbakan Erdoğan, sözlerinin farklı yerlere çekildiğini vurgulayarak, “Konuşmamdan bir şeyler almaları gerekiyor. Memnunum, çünkü gündem oluşuyor. Bir başbakan gündem oluşturmuyorsa o görevde bulunmasın zaten” dedi.
GÜNDEM , 31 Mayıs 2013 Cuma, 14:22
Gündem oluşturamazsam bu görevde olmam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, 2012 Türkiye Küresel Yetişkin Tütün Araştırması sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda konuştu.

Başbakan'ın 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'nde yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

''Toplumun büyük çoğunluğunu sigara yasağını sahiplendiğini görüyoruz. Niçin azınlık çoğunluğa tahakküm etsin? Azınlığın hukukunu korumak da bizim görevimiz. Tütün ve alkol konusunda anayasanın amir hükmüne uyuyoruz.

Birey olarak, Başbakan Tayyip Erdoğan olarak Anadolu'da gittiğim yerlerde vatandaşın elinden sigarayı alıyorum. Cebren almıyorum ama. 'Beni seviyor musun' diyorum, 'çok seviyorum' diyor. O zaman sigarayı bırakacaksın diyorum. Kıvranıyor biraz ama 'bıraktım' diyor. 'Yahu evde hanıma çektirdiğin çile nedir?' diyorum. O senin yanında sigara dumanında çile çekiyor, inim inim inliyor. O bize dua edecek diyorum ve paketi alıyorum. Üstüne hemen arkadaşlar ismini yazıyor. Tarihi koyuyoruz, telefon numarasını da alıyoruz.

'BİRİKMİŞ SİGARA PAKETLERİM VAR'

Evde benim şimdi Başbakanlık'ta ciddi sayıda birikmiş sigara paketlerim var. Bütün vatandaşlarım da kendilerini sevenlere ve sevdiklerine aynı şeyi yapsınlar. Sigara paketlerini ellerinden alsınlar.

Dünya Sağlık Örgütü sigara için yüzde 75 vergi tavsiye ederken biz 82 uyguluyoruz. Nargile ve sigara tarzındaki tüm ürünleri tütün kapsamına aldık. Dumansız hava sahası kampanyaları milletimiz nezdinde itibar gördü. 76 milyonun sağlığı için gereken tedbirleri almak zorundayız. Biz yola çıkarken 'her şey insan için' dedik.

'KAPATMAYA KADAR GÖTÜRÜR'

Biz yasayı çıkardık ama bakıyoruz birçok restoranda sigara içilmeye devam ediyor. 'Ben 5 bin lira öderim, devam ederim' diyor. Sen öyle diyorsan biz de çok daha farklı cezaları düşünürüz. Bu da seni ta kapatmaya kadar götürür. Kusura bakma.

'ZEHİR ODASI YAPARSIN ORADA İÇERLER'

İlla sigara içmesi gerekenler varsa onlara bir zehir odası yaparsın orada girer içerler. Dünyada bunun uygulaması var zaten. Uluslararası havalimanlarında da bu var. O özel odanın içerisine girer orada sigarayı içer çünkü öbür taraftakilerin rahatsız olmaması lazım.

'ALKOLÜ YASAKLAMADIK, YENİ BİR ÇERÇEVE ORTAYA KOYDUK'

Geçtiğimiz günlerde alkolle ilgili de bir yasa çıkarttık. Biz alkolü mü yasakladık, hayır biz bir tercih ve yeni bir çerçeve ortaya koyduk. Okullara 100 metre mesafede alkol satışı olmayacak. Camilere mabetlere 100 metre mesafede alkol satışı olmayacak.

Dedik ki, bundan böyle alkol satışı akşam saat 22.00 sabah 06.00 bu arada yapılamayacak. Benzin istasyonlarından alkol satışı yapılamayacak. Aynı şekilde belli bir yaş altındakilere satış yapılamayacak. Buna benzer başka şeyler. Bunu farklı yerlere çekiyorlar. İfadelerimizden sağolsun, esinlenenler oluyor. Bu şekilde yetişecekler.

'MEMNUNUM, GÜNDEM OLUŞUYOR'

Bir başbakan konuşuyorsa, oradan bir şeyler almaları gerekiyor. Böyle bir şey aldıkları için de memnunum, çünkü gündem oluşuyor. Bir başbakan gündem oluşturmuyorsa o görevde bulunmasın zaten. Bu da bizi geleceğe yönelik gayet güzel bir hedefe doğru taşıyor.

Hiç kimse kusura bakmasın bizim için esas olan milletimizin tamamının menfaatidir. Sırf birilerinin keyfi bozulacak diye milletimizin tamamının geleceğini korumaya yönelik adımlar atmaktan geri durmayacağız.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR