Hakan Fidan adaylığını geri çekti
Milli İstihbarat Teşkilatı Eski Müsteşarı Hakan Fidan, 25'inci Dönem milletvekili genel seçimleri için AK Parti'den yaptığı aday adaylığı başvurusunu geri çekti. Hakan Fidan yaptığı açıklamada, "Gördüğüm lüzum üzerine, bugün itibariyle 25'inci Dönem milletvekili genel seçimleri aday adaylığı başvurumu geri çekmiş bulunuyorum" ifadelerini kullandı.
GÜNDEM , 09 Mart 2015 Pazartesi, 18:08
Hakan Fidan adaylığını geri çekti
MİT Eski Müsteşarı Hakan Fidan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi :
     
"Gördüğüm lüzum üzerine, bugün itibariyle 25'inci Dönem milletvekili genel seçimleri aday adaylığı başvurumu geri çekmiş bulunuyorum.

Ülkeme ve milletime hizmet yolunda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tevdi edilen her vazifeyi hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olacağım. Bu vesileyle, destek ve itimatlarından dolayı, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve aziz milletimize şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım. Dr. Hakan Fidan."

Hakan Fidan MİT Müsteşarlığı'ndan ayrılarak AK Parti'den 2015 Genel seçimleri için aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu duruma tepki göstererek Hakan Fidan'ın adaylığını doğru bulmadığını söylemişti.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU ARASINDA İSTİŞARE

Eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili aday adaylığından geri çekilme talebini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki istişare sonrasında bildirdiği öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hakan Fidan'ın AK Parti'den milletvekili aday adaylığı başvurusundan geri çekilme talebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu arasında istişare edildi.

İstişarede, Fidan'ın söz konusu başvurusunu geri çekme talebi uygun bulundu. Bunun üzerine, Fidan, AK Parti'ye yaptığı başvuruyu geri çekti.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Hakan Fidan’ın AK Parti’den aday adaylığını geri çekmesinin ardından ‘şimdi ne olacak’ sorusu akıllara geldi.
Hakan Fidan MİT Müsteşarlığı görevinden istifa ederek 2015 Genel Seçimleri için Ak Parti’den aday adayı olması Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Hakan Fidan’ın aday olmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki göstermiş ve ‘Adaylığını doğru bulmuyorum’ demişti.
Fidan’ın geçtiğimiz haftalarda Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında Medine şehrinde görüştükleri de öğrenilmişti.
Hakan Fidan’ın aday adaylığını geri çekmesinin ardından ise akıllara ‘Şimdi ne olacak’ sorusu geldi. Fidan’ın, MİT Müsteşarlığına geri dönebileceği en çok konuşulan ihtimal olarak dikkat çekiyor.

Hakan Fidan’ın MİT tecrübesiyle devletin güvenlik bürokrasisinde başka bir göreve gelebileceği seçenekler arasında sayılıyor. Ayrıca, Hakan Fidan’ın çözüm sürecinde daha aktif bir rol alabileceği ve bu amaçla Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın başına gelebileceği de iddialar arasında yer alıyor. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR