Hamileler için sıcak hava uyarısı!
Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Yağcı, Hamilelerin Sıcakların etkili olduğu yaz aylarının hamileler için riskli aylar olduğunu belirterek, anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu.
SAĞLIK , 10 Temmuz 2017 Pazartesi, 14:37
Hamileler için sıcak hava uyarısı!

Günde en az 2-3 litre sıvı alımının şart olduğunu vurgulayan Yağcı, bol su, taze meyve suyu, ayranın yanı sıra et, süt, yoğurt, peynir gibi temel protein kaynaklarının az yağlı tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Hamilelerin güneşten sakınmasının önemli olduğuna işaret eden Yağcı, "Güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00-16.00 saatlerinde güneşlenmemek, direkt güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir. Gün içinde ne zaman dışarı çıkılacaksa bol koruyucu faktörlü krem sürmeleri, gerekirse koruyucu güneş gözlüğü, şapka takmalarını öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

"Denizde yüzün ama güneşlenmeyin"

Aşırı sıcakların hem anne hem de bebeğin sağlığı için risk oluşturduğunu belirten Yağcı, şöyle devam etti:

"Özellikle bebeğin aşırı ısıya maruz kalmaması çok önemli, bebekte anomali riski bile doğurabilir. Yine aynı zamanda güneş radyasyon etkisi çok önemli, yani gebelere 'Deniz kenarına gidin, güneşlenin' diyemeyiz. Yüzün ama havuzların hastalıkların yayıldığı önemli alanlardan biri olduğunu unutmamak gerekir. Denizin dezenfektan özelliği bulunduğundan, bulaşıcı hastalıkları havuzda daha kolay kapmak mümkün. Bu yüzden havuz yerine deniz tercih edilebilir. Havuz tercih edilecekse de sürekli denetlenenlere girilmelidir."

Yağcı, hamilelerin 15-20 dakika gibi kısa süreli denize girip, tekrar gölgelik alanları tercih edebileceğini kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR