Hastanede skandal hata...Genç kız şimdi yoğun bakımda
Hastaneden eve gönderilen genç kızın apandisitinin patladığı ortaya çıktı.
GÜNDEM , 19 Haziran 2014 Perşembe, 13:36
Hastanede skandal hata...Genç kız şimdi yoğun bakımda

İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde, ortaokul öğrencisi olan 14 yaşındaki Mine Ç.'nin, karın ağrısı şikayetiyle üç gün üst üstte götürüldüğü devlet hastanesinde her seferinde midesini üşüttüğü söylenip iğne yapılarak evine gönderildiği bildirildi. Ancak ağrıların geçmemesi üzerine bir hafta sonra tekrar aynı hastaneye götürülen talihsiz kızın çekilen ultrasonunda, apandistinin patlamış olduğu belirlendi. Zehirli sıvının, iç organlarında çürüme yaptığı, iki kez ameliyat edilen Mine Ç., yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesinin devam ediyor. Aile de, ihmalin ortaya çıkartılmasını istedi.

Ödemiş Ortaokulu öğrencisi olan Mine Ç, geçen 23 Mayıs'ta, karın ağrısı şikayetiyle ailesi tarafından ilçedeki devlet hastanesine götürüldü. Acil serviste doktorlar, müdahale ettikleri Mine Ç.'nin, midesini üşüttüğünü söyleyip iğne vurarak taburcu etti. İki gün üstüste karın ağrısı şikayetiyle aynı hastanenin aynı birimine götürülen talihsiz kıza, hep aynı tedavi uygulandı.

İddiaya göre doktorların ağrıya dayanamamakla suçladığı Mine Ç.'ye, her seferinde ağrı kesici iğne vurulup, evine gönderildi.

APANDİSTİ PATLADI, İÇ ORGANLARI ÇÜRÜMEYE BAŞLADI

İlk hastaneye gitmesinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen ağrıları dinmeyen Mine, bir kez daha aynı hastaneye gitti. Bu kez, ultrason çekilen Mine'nin apandistinin patlamış olduğu belirlendi. Hemen ameliyata alınan Mine, daha sonra da sağlık durumunun ciddiyetini koruması üzerine İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Doktorların kontrolünde akciğerinde sönme olduğu ve yine Mine'nin vücuduna yayılan zehirli sıvının da, iç organlarda çüremeye neden olduğu belirlendi. Bir kez de bu hastanede ameliyat edilen ve yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşı veren Mine'nin, iyileşmemesi durumunda doktorları üçüncü ameliyatı da yapacakları açıklandı.

İHMALİN AYDINLATILMASI İÇİN ŞİKAYET EDECEK

Kızının yattığı hastaneden bir an olsun ayrılmayan anne Fatma Ç. ile baba Mehmet Ç., yaşadıklarına isyan etti. Fatma Ç. ile Mehmet Ç, hem Sağlık Bakanlığı'na hem de savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Büyük üzüntü yaşayan Fatma Ç., "Kızım acıdan kıvrınıyordu. Doktora götürüyorduk ama bize hep üşüttüğü söylendi. İğne yapıldı, eve gönderildi. Ne yapacağımızı bilemedik. Ama sonra acılar geçmeyince yine gittiğimizde bu kez apandistinin patladığını söylediler. Kızım ölümden döndü. Hala da tam olarak hayata tutunmuş değil. Bu nasıl doktorluk. Doktor, kızım acı çektiğini söylediğinde 'Amma da acıya dayanıksızsın' diye ona kızıyordu. Şimdi apandistinin patlamış olduğu belirlendi. Kızım bundan sonra eski sağlıklı günlerini yaşayacak mı bilmiyorum. Ama ben bu işin peşini bırakmayacağım. Başka çocukların zarar görmemesi için bu mücadeleyi vereceğim" dedi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR