Havaalanlarında yeni dönem! Bavullarınız artık...
İlk olarak ABD'de hayata geçen yeni sistem sayesinde artık bagajlarınızı verirken bakın ne yapacaksınız?
TEKNOLOJİ , 06 Eylül 2017 Çarşamba, 12:00
Havaalanlarında yeni dönem! Bavullarınız artık...

Delta Havayolları'nın ilk olarak ABD'de havaalanlarında hayata geçirmeyi planladığı yeni sisteme göre yolcular bagajını verirken artık herhangi bir görevlinin yanına uğramasına gerek kalmayacak. Bunun için sadece yüzünüz yeterli olacak! Nasıl mı?

Pasaportunuzu okuttuğunuz check-in kiosk cihazlarıyla benzer mantıkta çalışan yeni sistem sayesinde yolcular sadece yüzlerini kameraya dönerek ve taratarak bagajlarını verebilecek. Bunun için bir görevliyle muhattap olmasına da gerek kalmayacak

Biyometrik teknolojisi sayesinde kullanıcıların pasaport fotoğrafı ve bilgilerini kullanarak yüzleri tarayacak olan sistem, böylece yolcuların kuyruğa girerek gereksiz zaman kaybına girmesini önleyecek. Şu an için yeni sisteme 600 bin dolarlık bütçe ayıran Delta, ilk olarak Minneapolis-St Paul Uluslararası Havalimanı'na bu sistemi kuracak; ardından sistem başarılı olursa diğer havalimanlarına da bu geçiş sağlanacak.

Bunun dışında taşıdığınız bavullar da teknolojiye uyuyoyor. Uçağa binecek yolcular çok yakında eski bavullarını çöpe atacak. Bakın ne geliyor?

Travelmate isimli bu bavul ilk robotik bavul olma özelliğine sahip. Siz nereye giderseniz o da peşinizden geliyor! Seyahatlerinizde ve siz bir yere eşyalarınızı taşırken bir de ek olarak bavul ile ilgilenme derdine son vermeyi amaçlıyor. Otonom özellikleri sayesinde de üreticiler Travelmate'i bavul özellikleri olan bir robot olarak tanımlıyorlar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR