Hazmedemeyenlerin eylemi olabilir
Başbakan Erdoğan, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarda 20’ye yakın kişinin yaşamını yitirdiğini, 46 kişinin yaralandığını söyledi. Erdoğan, "çözüm süreci ve Türkiye'nin Suriyelilere ev sahipliği yapmasını hazmedemeyenlerin eylemi yapmış olabileceğini" belirtti.
GÜNDEM , 11 Mayıs 2013 Cumartesi, 18:39
Hazmedemeyenlerin eylemi olabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'taki Shangri-La Bosphors Otel'in açılışının ardından Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

Erdoğan, "Az önce aldığım son bilgilerde, maalesef bu vahşette, şu anda 20 kadar ölümüz var ve 46 kadar yaralı var. Bu yaralarının içerisinde maalesef ağır yaralıların sayısı dikkat çekici. Her an ölüm sayısı artabilir. Şu anda gerek Hatay Valim gerekse oradaki tüm istihbarat birimlerimiz, olayın kimler tarafından yapıldığı üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben buradan tüm Reyhanlı'daki kardeşlerime şu mesajı göndermek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık ve bu yeni dönemi hazmedeyemenler, ülkemizdeki bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazık ki olumlu bakamayanlar, bu tür eylemler içerisine girebilir" dedi.

Erdoğan, Hatay'ın Suriye sınırında ve hassasiyetleri olan bir il olduğuna işaret ederek, "Buradaki hassasiyetleri kaşımak suretiyle de bu tür adımlar atılabilir. Bildiğiniz gibi burada da 20-25 bin Suriyeli sığınmacı kamplarımızda yaşıyor veya oralardan gelip şu anda bizim misafirimiz durumunda olanlar var. Bunları hazmedememek gibi bir süreç de olabilir. Bunu gerekçe göstererek de orada bu havayı tahrik etmek isteyenler olabilir. Bu konularda da çok çok dikkatli olmamız lazım. Çok çok hassas olmamız gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

Olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa dileyen Erdoğan, "Sabırlı olacağız ve bu süreci inşallah aşacağız. Şu anda gerek Hatay milletvekili olan Adalet Bakanım gerek İçişleri Bakanım gerekse Sağlık Bakanım, onlar da hareket halindeler. Biz de burada arkadaşlarımızla değerlendirme halindeyiz. Biz de buradan süreci takip edeceğiz" dedi.

Erdoğan, "Bombalı iki araç olduğu söyleniyor. Patlamanın nedenine ilişkin net bilgi var mı?" sorusuna, "Şu anda net bir şey yok, çünkü durum orada biraz karışık. Netleştikçe arkadaşlarımız gereken açıklamaları yapacak" yanıtını verdi.

GENÇLİK ŞÖLENİ İPTAL

Öte yandan, Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla yarın Tekirdağ'da gerçekleştirilmesi planlanan AK Parti Gençlik Şöleni iptal edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR