Herkes borcunu borçla ödüyor
Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın toplamını geçti. Banka kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı da artmaya başladı.
EKONOMİ , 08 Ağustos 2012 Çarşamba, 10:26
Herkes borcunu borçla ödüyor

Türk halkının kredi borçlarıyla imtihanı pek iyi geçmiyor, borç batağı derinleşiyor. Bu yılın ilk 6 ayında kredi kartı ve bireysel kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı geçen senenin tamamından daha fazla.
Merkez Bankası verilerine göre, 2011 yılının sonunda 226 bin 710 kişi bankalara borçlarını ödeyemezken, 2012 yılının ilk 6 ayında 236 bin 587 kişi bankalara borcunu ödeyemez hale geldi. Üstelik banka kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı aylar itibariyle de artış gösteriyor. Ocak ayında 38 bin, şubat ayında 35 bin kişi kredi borcunu ödeyemezken, mart ayında 40 bin, nisan ayında 48 bin, mayıs ayında ise 47 bin kişi ödeme yapamadı. Bankadan bireysel kredi çekip de geri ödeyemez hale düşenlerin sayısı haziran ayında adeta patladı ve 59 bin kişiyi aştı.


KREDİ KARTLARI DA BETER
Kredi kartı borçlarında da aynı durum gözleniyor. Geçen yılın tamamında 311 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemez hale gelirken, bu yılın altı ayında 343 bin kişi kredi kartı borcunu kapatamadı. Kredi kartı borçlarında aylık artışlar daha da dikkat çekici. Ocak ayında 49 bin 700, şubat ayında 57 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemezken, mart ayında 60 bin 830, nisan ve mayıs aylarında 73 bin kişi ödeme yapamadı. Haziran ayında ise 82 bin kişiyle kredi kartı borcu ödeyemeyenler zirve yaptı. Kredi kartı borçlarının artmasında bir kredi kartından nakit çekip, diğer kredi kartına ödeme yapmanın engellenmesi etkili oldu. Geçen yıl yapılan değişiklikle bir kredi kartı borcunun yarısını ödemeden o kredi kartından nakit para çekilemiyor.

 

Vergi borcu olanın hesabına el konacak

Bankalardan kredi alan esnafının eğer vergi borcu varsa e-haciz uygulaması nedeniyle kredileri bloke edilecek. Devlete herhangi bir konuda vergi borcu olan esnafın bankadaki kredisi bloke ediliyor ve kullanıma kapatılıyor. Maliye Bakanlığı bu yıl e-haciz uygulaması ile vergi borcu olanların bankalarındaki hesaplarından tahsilata başlamıştı.
Şimdi ise bankalardan KOBİ ya da ticari kredi alan esnafının eğer vergi borcu varsa e-haciz uygulaması nedeniyle kredileri bloke ediliyor. Ancak şunu söylemekte yarar var; krediyi bloke eden taraf Maliye Bakanlığı değil banka.
Çünkü banka verdiği krediyi serbest kullanıma açtığı an Maliye alacağını müşterinin hesabından tahsil edebilir. Kredinin geri dönüşünü riske atmak istemeyen banka da krediyi bloke ediyor ve müşterisine şunu diyor:
 "E-haciz yüzünden krediniz kullanıma kapandı. Vergi dairesine tüm borcun yatması halinde blokaj kalkacak."

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR