Hrant Dink sanığı Eskişehir Emniyet Müdürü oldu
Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi davasında sanık olan İstihbarat Daire Başkanı Engin dinç, Eskişehir Emniyet Müdürü oldu.
GÜNDEM , 26 Ekim 2016 Çarşamba, 10:13
Hrant Dink sanığı Eskişehir Emniyet Müdürü oldu
Türkiye güne sabah saatlerinde gelen bir son dakika haberi ile başladı. İçişleri Bakanlığı'nın kararnamesiyle aralarında İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya gibi illerin de bulunduğu 59 ilin emniyet müdürü değişti. İstihbarat Daire Başkanı ve Dink davası sanıklarından Engin Dinç, Eskişehir Emniyet Müdürü oldu. İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, Eskişehir Emniyet Müdürü oldu. Engin Dinç'in adı Hrant Dink davasıyla gündeme gelmişti.

DİNK DAVASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Dink öldürülmeden önce, 6 Ağustos 2004 – 30 Ağustos 2006 tarihleri arasında Trabzon Emniyetinde İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Dinç, 17 Şubat 2006'da 'yardımcı istihbarat elemanı' Erhan Tuncel'den edinilen ' Hrant Dinköldürülecek' bilgisini resmi yazıyla Ankara ve İstanbul'daki birimlere ileten kişiydi. Dinç, Nisan 2013 yılında İstihbarat Daire Başkanlığı'na atandı.

Yeniden ele alınan Dink cinayeti soruşturmasında dosyanın son savcısı Gökalp Kökçü Şubat 2015'te Dinç'in başında bulunduğu İstihbarat Dairesi'ni 'resmi soruşturmacı' olarak görevlendirildi.

26 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Savcı Kökçü'nün, Dink cinayeti kapsamında hazırladığı iddianame 9 Aralık2015'te mahkemeye gönderildi. Savcı Kökçü, Dinç hakkında "İhmali Davranışla Kasten Adam Öldürme" ve "Görevi Kötüye Kullanmak" suçlarından 20 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR