İDO'ya dişli rakip
Fiyat politikaları sebebiyle eleştirilen İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi'ne (İDO) Eskihisar Topçular arasında rakip olan Negmar grup bünyesindeki Narlı Feribot İşletmeciliği Genel Müdürü Bülent Şafak, ilginç açıklamalarda bulundu. İDO'ya çağrıda bulunan Şafak, "Zarar ettikleri hatları işletmeye talibiz" dedi.
BURSA , 22 Ekim 2012 Pazartesi, 22:12
İDO'ya dişli rakip

Denizdeki rekabet kızışıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Mudanya Kabataş arasında yolcu taşımacılığına soyunmasının ardından Eskihisar Topçular arasında da arabalı vapur seferleri başlıyor.

Eskihisar Topçular arabalı vapur hattı seferlerini başlatmak için gün sayan ve 60 milyon TL’lik bir yatırımla Bahariye, Selimiye, Muradiye isimli üç feribot satın alan Negmar Grup bünyesinde faaliyete geçen Narlı Feribot İşletmeciliği AŞ’nin Genel Müdürü Bülent Şafak, Marmara Denizi’nde beş yıldır RO-RO işletmeciliği yaptıklarını kaydetti. Şafak, “Şirket olarak İDO özelleştirmesi ile ilgilendik ve şartnameyi satın aldık. Bu nedenle sözleşmede hatlarla ilgili tekel hakkının olmadığını ve özelleştirme bedelinin tamamen İDO’nun sahibi olduğu 52 gemi satış bedeli ve 35 iskelenin 30 yıllık kullanım hakkı için ödendiğini biliyoruz. İDO ‘başka rakip olamaz’ açıklamaları yapmasına rağmen, ortaklardan birinin SPK’ya 07.03.2012 tarihinde gönderdiği ve 8021 sayılı Türk Ticaret Sicili Gazetesi nüshasında yayınlanan izahnamenin 80. sayfasında Marmara Bölgesi’ndeki deniz taşımacılığına yeni oyuncular girebileceği ve rekabetin oluşabileceği belirtilmiştir. Firma olarak Marmara Denizi’nde büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz, bu nedenle iç hatlarda zarar ettikleri iddiasında bulundukları hatlardan çıkarlarsa kendi gemilerimizle hizmet vermeye hazırız" açıklamasında bulundu.

Yunanistan’dan alınan gemilerin yolda olduğu bilgisini de veren Bülent Şafak, “Hava koşulları dolayısıyla gemilerimiz gecikmeli olarak ülkeye geliyor. Gemilerimiz gelir gelmez gazeteci arkadaşlarımızla buluşacağız” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR