İmam Hatip'te erkek öğrencilere cinsel istismar
Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Gerger İlçesi'ndeki İmam Hatip Lisesi'nde erkek öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan hizmetliyle ilgili açıklama yaptı. 
GÜNDEM , 08 Kasım 2016 Salı, 20:54
İmam Hatip'te erkek öğrencilere cinsel istismar
İlçenin Fatih Mahallesi'ndeki 270 öğrencisi bulunan Gerger İmam Hatip Lisesi'nde kimliği gizli tutulan hizmetli, okuldaki bazı erkek öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili müfettiş görevlendirip 3 idarecinin görev yerlerini değiştirirken, Gerger Sulh Ceza Hakimliği ise olayla ilgili gizlilik ve yayın yasağı kararı verdi. 

Adıyaman Valisi Abdullah Erin de olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Vali Erin, kamuoyunda yansıtıldığının aksine üstü örtülmeden, ihmalin tespitine yönelik idari soruşturma başlatıldığını kaydederek, şunları söyledi:
"İlimizde meydana gelen ve önceki yıllara dayandığı anlaşılan cinsel istismar olayı ile ilgili olarak Gerger Sulh Ceza Mahkemesince alınan 24.10.2016 tarih ve 2016/91 sayılı gizlilik kararı ve akabinde aynı mahkemece verilen yayın yasağı kararına rağmen kamuoyuna yansıyan yanlış ve yanıltıcı bilgiler nedeniyle bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu olayın öğrenildiği andan itibaren ilgili tüm kamu kurumlarınca ilk müdahaleler süratli bir şekilde gerçekleştirilmiş ve adli makamlar bilgilendirilmiştir. Aynı gün adli soruşturma başlatılarak şüphelinin tutuklanması sağlanmıştır. Ayrıca görevlendirilen kurum müfettişleri marifetiyle idari sorumluluk ve ihmalin tespitine yönelik idari soruşturma başlatılmış ve bu kapsamda ihtiyati tedbir olarak ihmali olduğu değerlendirilen bazı kamu görevlileri görevden uzaklaştırılmıştır. Basına yansıyan açıklamalarda maalesef eksik bilgiler ve maddi hatalar söz konusudur. Ayrıca olayın üstünün örtülmesine yönelik bir çaba içerisine girildiği iddiası da bu eksik bilgiler çerçevesindedir. Tam aksine olayın öğrenilmesinden itibaren, konunun bütün yönleri ile ortaya çıkarılması ve sorumlulukların tespiti amacıyla adli ve idari bütün merkezi ve taşra kuruluşları tam bir işbirliği içinde çalışmaya başlamış ve bu anlamda bütün devlet mekanizmaları ivedi bir şekilde harekete geçirilmiştir. Ancak, olayın hassasiyeti göz önünde bulundurularak, gerekli tedbirler hızlı bir şekilde alınırken, aynı zamanda olayın mağduru olanların yaşayabileceği ilave mağduriyetlerin önüne geçmek için adli ve idari süreçlerin büyük bir titizlik içinde ve mahremiyete riayet edilerek yönetilmeye çalışıldığına itibar ve itimat etmek gerekmektedir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR