İmamlar camilerden bağış toplayarak Lenin heykellerini restore etti
Tacikistan'da bazı imamlar, Şaruz Kent Konseyi'ne 'Lenin heykelini restore ettirme önerisinde' bulundular. Camide bağış toplayan imamlar heykeli restore ettirdi. Bolşevik Devrimi'nin lideri Lenin, ateizmin savunucusu olarak biliniyor.
GÜNDEM , 10 Eylül 2018 Pazartesi, 13:16
İmamlar camilerden bağış toplayarak Lenin heykellerini restore etti

Orta Asya medyası, Tacikistan'ın güneyindeki Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettiklerini yazdı. Bolşevik devriminin lideri Vladimir Lenin'in önderliğinde kurulan Sovyetler Birliği'nde yer alan ülkelerden Tacikistan'da da diğer Sovyet ülkeleri gibi 70 yıl boyunca ateizm yaygınlaşmıştı.

ELİ KIRILAN HEYKELE EL YAPILDI

Lenin'in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti. Radio Liberty'nin Tacikçe Servisi olan Radio Ozodi'nin haberine göre saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapılırken Lenin altın rengine boyandı.

ÖNERİYİ İMAMLAR SUNDU

Şaruz Kent Konseyi'nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini söyledi ve ekledi; "Heykeli tamir ettirdiler, heykel etrafındaki parkı da elden geçirdiler ve fıskiyeleri yaptırdılar."

HAFTADA 100 DOLAR BAĞIŞ

Radio Ozodi'ye konuşan bir imam, restorasyonun maliyetini açıklamasa da her caminin haftada 100 dolar bağış topladığını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR