İmplantınızın ömrünü böyle uzatın
Diş Hekimi Pertev Kökdemir implantın ömrünü uzatacak tüyolar verdi. İşte "İmplant tedavisi uygulandıktan sonra ağız bakımına daha fazla önem verilmesi gerekir" diyen Kökdemir'in yaptığı o açıklamalar...
SAĞLIK , 20 Mayıs 2017 Cumartesi, 23:24
İmplantınızın ömrünü böyle uzatın

Diş Hekimi Pertev Kökdemir "İmplant tedavisinden sonra ağız içinde biriken tükürüğü olabildiğince dışarı atmak gerekirken, ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden de uzak durulmalıdır. İmplant uygulandıktan sonraki gün ağız içi çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır. Tedavi süresinde dişler temizlenirken çok yavaş ve nazik davranılmalı, temizlik bastırmadan yapılmalıdır" dedi.

BOL BOL PEYNİR, SÜT, YOĞURT TÜKETİN

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, tedavi sürecinde nasıl beslenilmesi gerektiğiyle ilgili de bilgilendirdi: "İmplantın çene kemiğine kaynaşma dönemi olarak kabul edilen tedavi süresinde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak besinler tercih edilmelidir. Oda sıcaklığındaki yoğurt, peynir, et, süt, yumurta, çorba, muhallebi, meyve suyu ve ekmeğin iç kısmı gibi besinler tüketilmelidir. Ayrıca greyfurt, portakal, kivi, elma ve çilek gibi meyveler tüketilerek vitamin ve mineral ihtiyacı da karşılanmalıdır."

AĞIZ DUŞU KULLANIN

"İmplantınıza iyi bakmazsanız ağızda kemik erimesine sebep olabilir" diyerek uyaran Diş Hekimi Pertev Kökdemir, implantın ömrünü uzatacak tüyolar verdi:

4 ayda bir diş hekimi kontrolünüzü yaptırın
Diş arası (ara yüz) fırçası kullanmayı ihmal etmeyin
Ağız duşu kullanın
Yemeklerden yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın
Akşamları dişlerinizi fırçalamadan önce diş ipi ile temizleyin
Yatmadan önce de mutlaka dişlerinizi fırçalayın
Sigara kullanmayın
Ağız gargarası kullanın
Fırçayla diş etlerinize masaj yapın
2 ayda bir diş fırçanızı değiştirin

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR