İntikam saldırıları başladı... IŞİD'den daha tehlikeliler
Kürtler, Türkmenler ve Araplar’dan oluşan Selahaddin’in Tuzhurmatu (Hurmatû) ilçesinde Sünni ve Şiiler arasında intikam eylemleri gerçekleşiyor.
DÜNYA , 07 Kasım 2014 Cuma, 15:52
İntikam saldırıları başladı... IŞİD'den daha tehlikeliler
Tuzhurmatu yakınlarında bir kontrol noktasında peşmergeler ve Şii milisler arasında çıkan ve bir Şii subayın öldüğü olayla ilgili gözaltına alınan 8 peşmergeden 2’si serbest bırakıldı, 6’sının sorgusu devam ediyor.
 
Rûdaw’a konuşan Kaymakam Şelal Abdul, yağma sorunu yaşadıklarını belirterek “Şii milislerin yanı sıra bazı Kürtler, peşmerge adına yağma peşindeler” dedi.
 
Abdul, patlamalar olmakla birlikte peşmerge geldikten sonra ilçenin durumunun eskiye göre daha iyi olduğunu ifade etti. Eylemlerinde bombalı bisiklet ve motosiklet kullanıldığı bilgisini veren Abdul, çoğunlukla Şii Türkmenler ve Sünni Araplar’ın hedef alındığını söyledi.
 
Kaymakam Abdul, bombaların İran ve yerel yapım olmak üzere iki çeşit olduğunu kaydetti.
 
Geçen hafta Bedir Tugayları’ndan bir milisin yatak odasında bir patlama meydana gelmişti. Sünni Araplar’ın eve sızarak bombayı yerleştirdiğini öne sürülmüştü. Polis yetkilileri, evin içinde bomba yapımı sırasında patlamanın meydana geldiğini ifade etti.
 
Diyala ve Selahaddin illerinin diğer bölgelerinden ilçeye sığınan Sünni aileler, Şii milislerin evlerine dönmesine izin vermediğini ifade ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Amirli Şii milislerinin komutanı Mehdi Taki, Sünni aileleri engellemediklerini ifade ederek, “O bölgelerdeki evlere IŞİD tarafından bomba döşendiği için kimse evine dönemiyor” dedi.

Tuzhurmatu Kaymakamı Şelal Abdul, bölgenin güvenliğini sağlamak için Kürdistan Bölgesi’nin, ilçedeki güvenlik güçlerini arttırması gerektiğini aktardı.

Rûdaw’a konuşan ve isminin gizli tutulmasını isteyen bir emniyet yetkilisi ise patlamaları, “Şiiler ile Sünniler’in birbirinden intikamı” olarak açıkladı. Yetkili, “IŞİD’den önce patlamalar daha çok Şii kesimi hedef alıyordu, ancak savaştan sonra bölgede bulunan Şii milisler dengeyi değiştirdi ve daha çok Sünni Araplar hedef alınıyor” dedi.
 
Geçen ay ABD Başkanı Barack Obama, Şii horasan milislerinin IŞİD’den daha tehlikeli olduğunu belirterek İran’ı, Suriye ve Irak’taki bu milisleri desteklemekle suçlamıştı.
 
ABD’liler, doğrudan İran Devrim Muhafızları Kudüs Tugayı Komutanı Kasım Süleymani’den destek alan Horasan milislerini Diyala, Selahaddin ve Bağdat’ın etrafında insan kaçırmak, şiddet uygulamak ve cinayet işlemekle suçluyor.
 
Tuzhurmatu, Kürdistan Bölgesi’nin doğal sınırları olarak bilenen Hamrin Dağları’nın eteğinde bulunuyor. Eskiden Kerkük’e bağlı olan ilçe, 1970’lerde Saddam rejiminin uyguladığı Araplaştırma (Ta’arib ) politikaları çerçevesinde Selahaddin’e bağlandı.
 
Hurmatu ismi ise, ilçede çok yetişen ve neredeyse bir hurma kadar büyüyen duttan (Kürtçesi Tû) geliyor. Türkmenler ise, ilçenin isminin bölgede yaygın olan tuz, hurma ve duttan geldiğini savunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR