iPhone satışları zora girebilir
Yeni iPhone ailesi ile büyük sükse yapan Apple, Qualcomm ile mahkemelik oldu
TEKNOLOJİ , 15 Ekim 2017 Pazar, 12:17
iPhone satışları zora girebilir

Qualcomm, Apple ile arasındaki yasal savaşta son kozunu ortaya koydu. Apple'ın kendisi tarafından icat edilen teknolojileri kullandığı halde ödeme yapmadığını iddia eden Qualcomm, dava açarak iPhone satışlarının ve üretiminin Çin'de yasaklanmasını hedefliyor.

Apple'ın karının büyük bir kısmının kaynağı olan iPhonetelefon üretiminin çoğunun Çin'de yapıldığını hesaba katarsak, böyle bir yasak küresel telefonarzının azalmasına ve dolayısıyla satışların da düşüşe geçmesine sebep olabilir.

Qualcomm ve Apple arasındaki dava süreci geçtiğimiz ocağa kadar dayanıyor. Akıllı telefonlardaki radyo teknolojilerinin çoğunun patentine sahip olan Qualcomm'un tekel oluşturarak makul olmayan fiyatlarla anlaşma yaptığını iddia eden Apple, bu yasal savaşı başlatmıştı. Apple, daha önce de yeni telefonlarında kullanılan teknolojilerden ötürü birkaç kez mahkemeye verilmişti.

Bildiğiniz gibi Apple, yakın zamanda yeni telefon modelleri iPhone8 ve iPhone8 Plus'ı satışa çıkardı. Kasım ayında da iPhoneX'in çıkması bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR