Irak'lı Bakan yerli tramvaya hayran kaldı
Bursa'ya gelen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ve beraberindeki heyet, Türkiye'nin ilk yerli tramvayı olan 'ipekböceği'ne hayran kaldı.
BURSA , 27 Ocak 2013 Pazar, 14:09
Irak'lı Bakan yerli tramvaya hayran kaldı

Bursa OSB Başkanı Ali Uğur ve yönetim kurulu üyeleri tarafından ağırlanan heyet, Bursa OSB hakkında bilgi aldı. Ülkelerinde bir organize sanayi bölgesi oluşturmak istediklerini söyleyen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, "Bursa ziyaretimizin amacı, Türkiye'nin ilk ve en önemli organize sanayi bölgelerinden olan Bursa OSB'yi yerinde incelemek ve bu modeli ülkemize taşımaktır. Biz ülkemizin ekonomik refah seviyesinin yükselmesi için ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz. Bir organize sanayi oluşturmak da bu çabamızın içinde olmazsa olmazdır" dedi.

Bursa OSB hakkında tüm bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını söyleyen Bursa OSB Başkanı Ali Uğur ise, "Bölgemiz her gün 50 bin metreküp suyu arıtarak sanayide kullanan, daha sonra ise suyu tekrar arıtarak Nilüfer Deresi'ne veren devasa bir arıtma tesisine sahip. Ayrıca sanayimiz için elektrik üreten bir tesise de sahibiz. Bölgemiz kendi enerjisini kendi üretebilen bir aşamada. Umarım siz de ülkenizde ekonomiye katkı sağlayacak ama çevreye duyarlı bir organize sanayi bölgesi kurabilirsiniz" diye konuştu.

Iraklı heyet, daha sonra ise Durmazlar Holding'i ziyaret ederek tramvay üretimi yerinde incelediler. Çok kısa bir zaman sonra Bursa yollarında olacak olan 'İpek Böceği' tramvayına hayran kalan heyet, tramvayın içine girerek de incelemelerde bulundu. BOSEN Enerji'nin tesislerine ziyarette bulunan heyet, sanayi bölgesi için enerji üreten tesisi gezdi. Yetkililerden tesis hakkında bilgi alan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, tesiste üretilen enerjinin takip edildiği izleme merkezinde yetkililere merak ettikleri soruları sordular.uristlerin rehberi Seyran Tepe, "Bir arkadaşımıza daha önce jet ski kullandığı için izin vermediler. Beni dinlemediler. Sonra benim misafirim sinirlendi. Geri çekilin falan yaptı. Bir anda kavga çıktı. Turist misafirimize bir kayak sopasıyla vurdular. Kadınlara bile vurdular" dedi.


Grupla birlikte gelen Mehmet Aydın ise, "Her şey güzel giderken tatsız bir olay yaşadık. 20 kişi birbirine girdi. Kimin ne olduğunu tam anlayamadık" şeklinde konuştu. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

 


 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR