İran'a sert cevap
Dışişleri Bakanlığı, İran Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzababi'nin, Suriye'de akan kandan Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'yi sorumlu tutmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
GÜNDEM , 07 Ağustos 2012 Salı, 21:00
İran'a sert cevap

 İran Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzababi'nin, Suriye'de akan kandan Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'yi sorumlu tutmasına ilişkin açıklamalarına yazılı bir açıklama yaparak cevap verdi. Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden açıklamada, "İran Devrim Muhafızları'nın internet sitesinde yayınlanan İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi’nin açıklaması başta olmak üzere, bazı İranlı yetkililer tarafından ülkemizle ilgili olarak yapılan asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz" denildi.

Türkiye'nin, "dış politikada kendi hedef ve ilkeleri doğrultusunda hareket eden, büyük devlet geleneğine sahip bir ülke olduğuna" dikkat çekilen açıklamada, "Bunu, en çok asırlardır komşuluk ilişkileri sürdürdüğümüz İranlı yetkililerin bilmesi ve kavramış olması gerekir. Nitekim, İran'ın nükleer programıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamadaki ilkesel tutumumuz malumdur. Türkiye'nin dış politikasındaki ilkeli tavrı herkes tarafından bilinmesine rağmen, muhtelif görevlerdeki İranlı yetkililerin ülkemizi hedef alan açıklamalarının devam etmesi kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Öte yandan, Suriye'deki rejimin sebep olduğu insanlık dramının Suriye içindeki ve dışındaki sorumlularının kimler olduğu, her gün yüzlerce masum insanın katlinin vebalini kimlerin taşıdığı herkesin malumudur. Bunlar, tarih ve insanlık vicdanıönünde mutlaka hesap verecektir" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin Suriye'de 48 İran vatandaşının kaçırılmasına tamamen insani gerekçelerle baktığını altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Nitekim, İran Dışişleri Bakanı Sayın Salihi'nin, Sayın Bakanımızı bu konuda yardım talebiyle araması üzerine, daha önceki örneklerde olduğu gibi, yine sadece insani mülahazalarla ve İran halkına dostluğumuzun bir gereği olarak tarafımızdan her türlü gayret gösterilmektedir.

Sayın Bakanımız, bu hususları bugün görüşeceği İran Dışişleri Bakanı Sayın Salihi'nin dikkatine ayrıca getirecektir. İranlı yetkilileri, ülkemizle ilgili mesnetsiz açıklamalara son vermeye ve komşuluk ilişkilerinin ruhuna yakışacak şekilde davranmaya davet ediyoruz."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR