İran'dan ABD'ye sert karşılık: "Sahtekar"
ABD Başkanı Donald Trump'ın "Ön koşulsuz görüşmeye hazırız" teklifini reddeden İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Washington yönetimi sahtekardır" açıklamasında bulundu.
DÜNYA , 13 Ağustos 2018 Pazartesi, 16:20
İran'dan ABD'ye sert karşılık: "Sahtekar"

İran'la ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu açıklayan ABD Başkanı Donald Trump'ın teklifini değerlendiren İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Washington yönetimi sahtekardır. ABD'yle müzakere masasına oturmayacağız, bunu yasaklıyorum" açıklamasında bulundu.

"ŞİMDİ BU SAHTEKAR ÜLKEYLE..."

Tahran'da İmam Humeyni Camii'nde konuşan Hamaney, Beyaz Sarayyönetiminin verdiği taahhütlerini tutmamakla suçlayarak, "Şimdi, bu sahtekar hükümetle müzakere masasına mı oturmalıyız?" dedi.

"SAVAŞ OLMAYACAK, MÜZAKERE DE YAPILMAYACAK"

ABD makamlarının İran konusundaki son açıklamalarını "utanmazlık" olarak yorumlayan Hamaney şunları söyledi: "ABD, ekonomik yaptırımlar dışında iki şeyi daha ortaya atıyor: Birincisi savaş, diğeri müzakere önerisi. Savaşın hayaletini gündeme getirerek korkakları korkutmaya çalışıyorlar. Müzakere önerisi ile de sıradan bir oyunu oynuyorlar. Birileri müzakere ön koşulsuz olacak diyor diğeri koşullar koyuyor. Halkıma bu konuda iki cümle söyleyeceğim; Savaş olmayacak ve müzakere de yapılmayacak."

"HUMEYNİ YASAKLADIYSA BEN DE YASAKLIYORUM"

İran'ın ancak ABD baskısından etkilemediği otoriteye ulaştığında Washington yönetimiyle ile müzakere masasına oturabileceğini söyleyen Hamaney, "Bugün bu koşullar yok. Nasıl ki kurucu liderimiz Ayetullah Humeyni ABD'yle görüşmeyi yasakladıysa ben de yasaklıyorum" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR