IŞİD artık Whatsapp kullanmıyor
Yeni bir rapora göre terör örgütü IŞİD, WhatsApp ve Telegram gibi sohbet uygulamalarından bağımsız olarak iletişim kurmak üzere kendi sohbet aracı "Alrawi"den faydalanıyor.
DÜNYA , 17 Ocak 2016 Pazar, 09:16
IŞİD artık Whatsapp kullanmıyor
Defense One'ın raporuna göre terör örgütü IŞİD, WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar altında konuşup iz bırakmamak için kendi mobil uygulamalarını geliştirdi! IŞİD, Alrawi uygulamasıyla konuşuyor.

"ALRAWİ" ADLI ANDROID UYGULAMASINI KULLANIYOR

Defense One'ın raporuna göre örgüt, kendi arasında mesajlaşmak için yeni bir mesajlaşma uygulamasından faydalanıyor.

APK DOSYASIYLA DAĞITILIYOR VE YÜKLENİYOR

"Alrawi" adlı bu Android uygulaması, bir APK dosyası yoluyla dağıtılıyor ve yükleniyor. Uygulama, örgütün kendi arasında şifreli olarak mesajlaşmasına ve medya paylaşmasına olanak tanıyor.

KULLANILAN ŞİFRELEMENİN NE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞU BİLİNMİYOR

Uygulamanın işlevselliği, Ghost Security Group'a göre WhatsApp ve Telegram gibi popüler uygulamalar karşısında "ilkel" kalıyor. Kullanılan şifrelemenin ne kadar güçlü olduğu ise şimdilik bilinmiyor.

DAHA ÖNCE TELEGRAM KULLANIYORDU

IŞİD daha önce tüm iletişimini şifrelenmiş bağlantı üzerinden mesaj göndermeye izin veren Telegram uygulaması üzerinden gerçekleştirmekteydi. Ancak Telegram, IŞİD üyelerinin konuştuğu kanalları ortaya çıkarmıştı. Dahası ABD yönetimi, uygulama geliştiricilerinden uygulamalarına arka kapılar yerleştirmelerini talep ediyor. Bu yüzden örgüt artık WhatsApp ve Telegram'ın şifrelemesine güvenmek yerine kendi çözümlerini kullanmaya başlamış bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR