IŞİD'den geriye bu görüntü kaldı
Irak ordusu IŞİD'i ülkeden temizlemek için başlattığı operasyonda son olarak el Kaim kasabasına girmiş ve IŞİD'li teröristleri kaldıkları son bölgeden de atmayı başarmıştı. Operasyondan geriye bu görüntüler kaldı
DÜNYA , 04 Kasım 2017 Cumartesi, 14:30
IŞİD'den geriye bu görüntü kaldı

26 Ekim tarihinde Irak ordusu ve Haşdi Şabi tarafından başlatılan operasyon 3 Kasım'da sona erdi ve IŞİD'in Irak'taki son kalesi olarak da tabir edilen El Kaim Irak ordusunun eline geçti. Operasyonun ardından bölgeden ilk kareler de gelmeye başladı.

El Kaim sokakları Irak ordusunun ve Haşdi Şabi'nin kontrolünde. Yaşanan çatışmaların izlerinin hala taze olduğu kasabada dağınık halde bulunan IŞİD'li teröristlerin cesetleri de salgın hastalık riski taşıyor.

Benzer görüntüler daha önce IŞİD'den temizlenen Musul'da da yaşanmıştı. Operasyonlar devam ederken sokaklarda kalan teröristlerin cesetleri çürümeye başlamış bölgedeki siviller için tehlike oluşturmaya başlamıştı. 2014 yılında IŞİD'in Irak'taki saldırılarıyla başlayan çatışmalar süresince on binlerce sivil hayatını kaybetti.

Özellikle Irak'ın en büyük şehirlerinden Musul'da yaşanan çatışmalarda ve şehrin IŞİD'den geri alınması sırasında en az 40 bin sivilin öldüğü binlerce kişinin de yaralandığı ifade ediliyor.

Enis Başak özel haber

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR