IŞİD'in destek birliği vuruldu
ABD öncülüğündeki koalisyonun savaş uçakları, Kobani’ye giden bir IŞİD konvoyunu bombardımanla imha etti. 24 IŞİD militanı, Kobani'ye destek birliği olarak gidiyordu.
DÜNYA , 04 Kasım 2014 Salı, 11:34
IŞİD'in destek birliği vuruldu
IŞİD'in Kobani kuşatması sürüyor. IŞİD ile YPG, Peşmerge ve ÖSO güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor.
 
Rudaw'ın haberine göre dün gece Kobani bölgesinde YPG savaşçıları ile Peşmerge Güçleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) IŞİD’le savaşı devam ediyor.
Halep’in kuzeyinden Kobani’ye takviye için giden IŞİD konvoyu koalisyon uçakları tarafından vuruldu. Konvoya peşmergenin de ateş açtığı, 24 IŞİD militanının öldürüldüğü iddia edildi.
 
Öte yandan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Kobani'ye 2. kez silah ve teçhizat desteği gönderiyor.
 

EZİDİLER İÇİN 1.5 MİLYON DOLAR FİDYE
 
Irak'taki Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkilisi Dr. Nuri Osman, şimdiye kadar 234 Şengalli (Sincar) Ezidi Kürt’ün IŞİD’in elinden kurtarıldığını söyledi. Kurtarılan Ezidi Kürtler için şu ana kadar 1.5 milyon dolar fidye ödendi.
 
Osman, kurtarılanlardan 150’sinin kadın olduğunu söyledi. Bazılarının fidye karşılığı bazılarının da farklı yöntemlerle kurtarıldığını belirten Osman, bazı kişilerin de kendi imkanlarıyla IŞİD’in elinden kurtulduğunu kaydetti.
 
DOĞRUDAN BAĞLANTI KURMADIK
 
Dr. Nuri Osman, IŞİD’le direkt bağlantı kurmadıklarını, aracılar vasıtasıyla fidye ödendiğini, son olarak 2 kadın ile 5 erkeğin 30 bin dolar karşılığında serbest bırakıldığını sözlerine ekledi.
 
Şimdiye kadar kurtarılan Ezidi Kürtler için 1.5 milyon dolar ödendiğini belirten yetkili, bu kişilerden 30’unun Suriye’den kurtarıldığına işaret etti.
 
Dr. Nuri Osman, IŞİD tarafından kaçırılan kişilerin kurtarılması için kadın ve erkeklerden oluşan özel birlikler oluşturduklarını söyledi. IŞİD’ten doğrudan temasla kadınları teslim almadıklarını belirten yetkili, “Ancak bizim için önemli olan o kadınları kurtarmaktır” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR