IŞİD militanından bomba itiraflar! Takası doğruladı
İngiliz Times gazetesi, üst düzey bir Irak Şam İslam Devleti militanın, ilk kez “Türkiye ile örgüt arasında yapılan tartışmalı rehine takasının arka planını anlattığını” yazdı.
DÜNYA , 08 Kasım 2014 Cumartesi, 13:42
IŞİD militanından bomba itiraflar! Takası doğruladı
Suudi Arabistan’da büyüyen Yemenli IŞİD militanı El Mekdad El Şaruri, bu yıl Halep’in bir köyünde Özgür Suriye Ordusu’yla savaşırken yakalanmış, Suudi istihbaratına teslim etmekle tehdit edildikten sonra Türkiye’ye gönderilerek Şanlıurfa’da hapsedilmişti.

Şaruri, gazeteye sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, Musul Başkonsolosluğu’nda rehin alınan 49 Türk’e karşılık, bir gece kendisi ve diğer cihatçıların Şanlıurfa’da tutuklu bulundukları hapishaneden salıverildiğini iddia etti. Şaruri, Türk yetkililer için “Bize çok iyi davrandılar, çok naziktiler” dedi.

Şaruri, “IŞİD’den benimle birlikte çok kişi tutuklanmıştı. IŞİD’deki kardeşlerim, serbest bırakılmamız konusunda Türkiye’nin, ÖSO’ya baskı yapmasını sağlamak için Türk diplomatları rehin aldı” dedi. Times, Türk rehinelere karşılık bazıları AB vatandaşı 180 kadar IŞİD militanının salıverildiğini bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR