İşte Akın Atalay'a yöneltilen suçlamalar
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hakkındaki suçlamalar belli oldu.
GÜNDEM , 12 Kasım 2016 Cumartesi, 18:51
İşte Akın Atalay'a yöneltilen suçlamalar
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hakkındaki suçlamalar belli oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, adreslerinde bulunamadığı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde hakkında yakalama kararı çıkarılan ve dün yurt dışından dönüşünde gözaltına alınan ve savcılıkça tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edilen Atalay hakkındaki suçlamalar, Başsavcıvekillleri Mehmet Akif Ekinci, Zafer Koç, Hasan Yılmaz ile savcılar Murat İnam ve Özgür Metin tarafından imzalanan sevk yazısında yer alıyor.

Savcılığın sevk yazsında, terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK'nın Türkiye'deki örgütlenmelerine ilişkin bilgi verilerek, FETÖ'nün 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunduğu anımsatıldı. Manipülasyonun tanımına yer verilen sevk yazısında, medya aracılığıyla manipülasyon yapıldığı vurgulanarak, ''Medyanın görevi bilgi ve haber aktarmaktır. Manipülasyonla gerçeği perdeleyip terör örgütlerinin amacına uygun hareket etmek, iç kargaşa çıkartmak ve ülkeyi yönetilemez hale getirmek gazetecilik değildir.'' denildi.

"Gazeteyi FETÖ ve PKK silahlı terör örgütlerine destek olacak şekilde yönlendirdi"

"Cumhuriyet Vakfının yönetim kurulunun ele geçirilmeye çalışıldığı" ifade edilen yazıda, şüpheli Atalay'ın vakfın Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğu ve gazetenin İcra Kurulu Başkanlığı görevini yaptığı belirtilerek, ''Atalay, Atatürkçü ve sosyal demokrat bir çizgide yayın yapan Cumhuriyet gazetesini, yasalara uygun olmayan vakıf değişikliği ile 90 yıllık yayın politikasına yüzde yüz ters ve aykırı şekilde büyük bir değişikliğe giderek, gazeteyi FETÖ ve PKK silahlı terör örgütlerine destek olacak şekilde yönlendirdi'' denildi.

Logonun üzerine Gülen haberi

Bu kapsamda, FETÖ'nün yayın organı Zaman gazetesi ile Cumhuriyet gazetesinin aynı başlıkları attıkları, MİT tırları haberinde olduğu gibi devleti hedef alacak şekilde terör örgütü FETÖ'nün amaçlarına yönelik yayınlar yaptırdığı, yine hakkında FETÖ'den soruşturma açılan ve firari olan eski cumhuriyet savcısı Celal Kara ile Can Dündar marifetiyle röportaj yapıldığı ve yayınlar yapıldığı, bu yayınlar ile devletin hedef tahtasına oturtulduğu anlatılan sevk yazısında, ''Gazetede silahlı terör örgütü PKK mensuplarının işledikleri binlerce cinayet görülmeksizin söz konusu cani terör örgütü mensuplarının ne kadar insani değerlere sahip oldukları izlenimi uyandıracak ve PKK terör örgütüne sempati duyulmasını sağlamaya yönelik haberler yapılmıştır'' denildi.

Şüpheli Atalay'ın, FETÖ örgütüne yönelik soruşturma yürütülen KOZA-İPEK grubuna destek amaçlı tweetler attığı vurgulanan sevk yazısında, ''Cumhuriyet gazetesinin kuruluşundan beri logonun üzerine hiçbir habere yer verilmediği ancak 23-24 Mayıs 2015 tarihli gazetede logosunun üzerine terörist başı Fetullah Gülen'in fotoğrafı ile birlikte 'Fakirhaneme bunlar malikane diyor' şeklinde başlık atılarak haber yapıldığı'' belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR