İşte 'IPhone X' ve iPhone 8'in fiyatı ve özellikleri! Artık telefonu şarj ederken...
Apple severler, şirketin yeni kampusu Apple Park'taki Steve Jobs Oditoryumu'nda gerçekleşen tanıtımla iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X olmak üzere üç yeni telefon, yeni işletim sistemleri, Apple TV 4K ve Apple Watch Series 3 ile adeta yenilik yağmuruna tutuldu
TEKNOLOJİ , 12 Eylül 2017 Salı, 21:48
İşte 'IPhone X' ve iPhone 8'in fiyatı ve özellikleri! Artık telefonu şarj ederken...

Apple'ın iPhone'un 10. yılında herkesin kafası karışmış durumdayken, bol cihazlı bir tanıtım yaptı. Şirketin, üç farklı telefon tanıtacağı sızıntılar söylentiler arasında en sağlamı çıkarken, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus yerine iPhone 8 ve iPhone 8 Plus geldi. Fiyatlar da 699 dolardan başlayınca, Apple hayranları umutlandı. Ancak bir sürpriz biraz tadı kaçırdı.

SÜRPRİZ iPHONE'A ŞOK FİYAT!

Tim Cook, geleceğin telefonu diyerek iPhone X'i tanıtmaya başlayınca, bu adın geçici olduğunu iddia edenler biraz bozulmuş olabilir, fakat boydan boya OLED ekran, yüz tanıma, home tuşunun kalkması gibi beklentileri karşılayan sürpriz, fiyatta da şaşırtmadı.

TÜRKİYE FİYATLARI NE OLACAK?

999 dolardan başlayan fiyatla, en pahalı iPhone hâline gelen iPhone X, ülkemizde de 5.295 TL fiyatla satılabilir.

Güncel kur ile yaptığımız hesaplamalara göre 699 dolarlık iPhone 8'in 3.760 TL, iPhone 8 Plus'ın ise 4.295 TL'den başlayan fiyatlarla satılacağını iddia ediyoruz.

NASIL HESAPLADIK?

Hesaplama yöntemimiz ise oldukça basit. Önceki iPhone'un çıkış fiyatını da dolar-TL olarak kıyaslamanın yanı sıra, şu an veirlen ABD fiyatlarını önce 1,06 sonra, vergiler için 1,25 ve 1,18 ile çarptık. Bu durumda da mevcut kurla satılacağını düşündüğümüz fiyatlar ortaya çıktı.

IPHON X'İN ÖZELLİKLERİ

Yeni iPhone'un kamerası düşük ışık koşullarında daha hızlı davranırken, geliştirilmiş piksel işlemcisi ve gürültü azaltma özelliklerine sahip.
12 MP'lik kamera da yeni renk filtresi de yer alıyor.
iPhone 8 Plus'ta ise çifte 12 MP kamera yer alıyor.
iPhone, ARKit ile oyun deneyimine interaktif yeni bir boyut kazandırmayı planlıyor.
iPhone 8 Plus'in portre modu ile çekilen fotoğraflarda sonradan da aydınlatma ayarları dinamik olarak değiştirilebilecek.
Tim Cook, iPhone 8'de wireless (kablosuz şarj) özelliği olacağını duyurdu.
iPhone 8'in 32 GB'lık modeli 699 dolara satılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR