İsviçre'deki herkese maaş önerisini halk reddetti
İsviçre'de herkese maaş bağlanması önerisi referandumda reddedildi. Herkese maaş referandumundan yüzde 78 oyla hayır çıktı.
DÜNYA , 05 Haziran 2016 Pazar, 17:43
İsviçre'deki herkese maaş önerisini halk reddetti
Öneride her ay yetişkinlere ortalama 2500 İsviçre frangı yani yaklaşık 7500 liraya yakın maaş verilmesi talep ediliyordu. İsviçre'de herkese maaş bağlanması önerisi referandumda reddedildi. İsviçre'de herkese maaş referandumundan yüzde 78 oyla hayır çıktı.

BBC'nin Swiss TV kanalına dayandırdığı haberine göre, referanduma katılanların yüzde 78'i, çalışan çalışmayan herkese genel maaş bağlanmasını referandumunda hayır oyu kullandı.

"EKONOMİYE SEKTE VURUR"

Öneriye karşı çıkanlar "Marksist bir rüya" olarak niteledikleri düzenlemenin ekonomiye sekte vuracağını ve halkı işlerini bırakmaya teşvik edeceğini söylüyor.

"DEVLETİN TÜM VATANDAŞLARA MAAŞ ÖDEMESİ GEREK"

İsviçre, dünyada tüm vatandaşlarına maaş bağlanması için referanduma giden ilk ülke oldu.Herkese genel maaşı destekleyenler İsviçre'de yaşam maliyeti çok yüksek olmasından dolayı devletin tüm vatandaşlarına maaş ödemesi gerektiğini savunuyordu.

Öneride bu durumumun halihazırda yüksek maaş alan kişileri nasıl etkileyeceğine yönelik herhangi bir detay verilmemişti.

100 BİN İMZA ALDI

Referandumdan her ne kadar öneriye az destek çıksa da, durumun referanduma götürülmesine yetecek kadar imza toplanmıştı ülkede.Bir önerinin halkın referandumuna sunulması için 100 bin imza gerekiyor. İsviçre'de de konuyla ilgili 100 bin imza toplanmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR