Ivana Sert'e verilen ödül Boşnakları sinirlendirdi
İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen gecede, 2018 yılının "En İyi Modacı"sı ödülü Ivana Sert'e verildi. Ivana Sert'e, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu'nun ödül vermesi Boşnakların tepkisine neden oldu.
MAGAZİN , 25 Nisan 2019 Perşembe, 17:53
Ivana Sert'e verilen ödül Boşnakları sinirlendirdi

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından geçen hafta sonu düzenlenen 2018 Best Of Rumeli ödüllerinde İvana Sert'e ödül verilmesi krize neden oldu.

ÇETNİK SELAMI VERMİŞTİ

İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR) düzenlenen gecede, 2018 yılının "En İyi Modacı"sı ödülü Ivana Sert'e verildi. Ivana Sert'e, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu'nun ödül vermesi Boşnakların tepkisine neden oldu. Boşnaklar, Ivana Sert'in 2012 yılında "Çetnik Selamı" verdiğini hatırlattılar.

ÇETNİK SELAMI NEDİR?

Merkezi Sırbıstan'da olan ırkçı Çetnik çeteler, ikinci dünya savaşı dönemi ve sonrasında komünistlere karşı Balkanların çeşitli bölgelerinde çarpışmışlardı. Bosna'daki soykırım sırasında başlarında Miloseviç Kasabı, ırkçı çete Çetnikler, 200 bin Bosnalıyı katletmişti.

Çetnik selamı serçe ve yüzük parmakları kapatılır ve kalan 3 parmak - baş, işaret ve orta parmak - açık tutularak yapılır. Sırp zafer işareti olarak geçer ve Bosna Savaşı'nda ırkçı Sırp çetelerin, Boşnak ailelerin serçe ve yüzük parmaklarını keserek ömürleri boyunca Çetnik selamı vermeye mahkum ettikleri de öne sürülüyor.

Öte yandan Türkiye'de ve dünyadaki birçok Sırp sporcu da farklı dönemlerde Çetnik selamı vermiş, bu selamı ırkçı bir mesaj olarak değil sadece zafer anlamında verdiklerini söylemişlerdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR