İzmir'deki yangın 3 gün sonra kontrol altında
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ve Menderes ilçelerinde etkili olan üç gündür devam eden orman yangınının kontrol altına alındığını söyledi. Bakan Pakdemirli, söndürme uçaklarının neden kullanılmadığına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM , 20 Ağustos 2019 Salı, 19:41
İzmir'deki yangın 3 gün sonra kontrol altında

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine sıçrayan orman yangını, 3. gününde kontrol altına alındı.

"YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ""2 gün 5 saat sonra Karabağlar Tırazlı'da çıkan yangınımızı kontrol altına almayı başardık, soğutma söndürme çalışmalarımız devam ediyor" açıklamasında bulundu.

"SAHA SOĞUTULACAK"

Bakan Pakdemirli, " Zaman zaman parlamalar olabilecektir ama bu saat itibarıyla artık söndürme faaliyetleri neredeyse sonlanmış vaziyettedir. Bundan sonra saha soğutulacak ve akabinde de diğer faaliyetlere geçilecek." dedi.

"YANGIN FIRSATÇILARI VAR"

Pakdemirli "Üzülerek görüyorum ki yangın fırsatçıları var, bunların bir kısmına ben klavye silahşorları diyorum. Yangının ne olduğunu bilmeden hayatlarında bir defa buraya gelmeyen, bu işi siyasal, kişisel ranta çevirmeye çalışan insanlar var." açıklamasında bulundu.

"UÇAKLARIN KABİLİYETLERİ SON DERECE SINIRLI"

Bakan Pakdemirli, yangın söndürme çalışmalarında uçakların kullanılmamasıyla ilgili eleştirilere "Hangardaki uçakların kabiliyetleri son derece sınırlı. Personelimiz kiralanan uçakları emniyetli bulmuyor. Helipokterle daga fazla sorti yapabiliyorsunuz." dedi.

3 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

11 Kasım tarihinde 3 milyon fidan dikileceğini belirten Pakdemirli "Kasım ayında Guinness rekorlar kitabına girme projemiz var. İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına gireceğiz. 11 Kasım saat 11.00'de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum." dedi.

"ORMAN ALANLARI İMARA KONU EDİLEMEZ"

Tarım ve Orman Bakanı, "Anayasa'nın 169. maddesi şunu der, 'Orman alanları imara konu edilemez'. Nokta. Anayasa ile korunan alanlardır. Yine 169. madde şunu der, 'burası yanıyorsa tekrar ağaçlandıracaksın.' Bunun başka açıklaması başka bir şeyi yok ama bunların üzerinden siyasi rant üretmeye çalışmayı kesinlikle doğru bulmuyorum. Yani devlet ormanları imara konu edilemez." açıklamasında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR