İznik'e hizmet yağıyor
İznik'te 4 yıllık hizmet süresi içinde vaat ettiği yatırımların hepsini hayata geçirdiğini söyleyen Belediye Başkanı Osman Sargın, yerel seçimlerde göreve yeniden talip olduğunu belirterek, "İznik'le ilgili çok önemli projelerim var" dedi.
BURSA , 10 Mayıs 2018 Perşembe, 07:33
İznik'e hizmet yağıyor

HABER I Ayşegül SEVER I

TURİZM KENTİNE ADIM ADIM
AS TV'de Okan Tuna'nın sunduğu 'Sönmez Medya Buluşmaları' programının bu haftaki konuğu İznik Belediye Başkanı Osman Sargın oldu. Sargın, ilçe gündemi ve yaklaşan 24 Haziran seçimlerini yorumladı. Görevdeki 4 yılının değerlendirmesini yapan Başkan Sargın, görev süresi boyunca vaat ettikleri tüm yatırımları yerine getirdiklerini dile getirdi. Sadece Otogar Projesi'nin gerçekleşmediğini söyleyen Sargın, projede son aşamaya geldiklerini aktardı. İznik'in bir turizm kenti olduğunu vurgulayan Sargın, bu kapsamda ilçenin havasının ve içilecek suyunun temiz olması gerektiğini belirterek, İznik Barajı'nın ihalesinin yapıldığını ve çalışmalara başlandığını belirtti. Sargın, alt- yapı çalışmalarının da belediye başkanları için en zor çalışma olduğunu ifade etti. İznikli vatandaşların 2 yıldır doğalgaz kullandığını anlatan Sargın, gün geçtikçe daha çok kullanımın artacağını söyledi.

BAZİLİKA İÇİN 3 AYRI PROJE
İznik Gölü'nün kirlilik sorununun çözümü için yoğun bir mücadele verdiklerini dile getiren Başkan Sargın, gölde yok olan ve sadece temiz suda yaşayan 'Kepekleme Balığı'nın son zamanlarda bollaştığını ifade etti. Bazilika Sualtı Müzesi'nde sualtı arkeologlarının çalıştığını ifade eden Sargın, Bazilika'nın turizme kazandırılacağının mesajını verdi. Bazilika için 3 ayrı proje çalışıldığını söyleyen Sargın, fanus içerisinde ziyaret edilmesi, akvaryum içerisine alınarak üstten ziyaret edilmesi, yüksek iskeleler yapılarak dokuya zarar vermeden gezintinin yapılması projelerinin düşünüldüğünü açıkladı.

KIRSALA YATIRIM YAĞIYOR
İznik'te kırsal turizm çalışmalarına ağırlık verdiklerini aktaran Başkan Sargın, BEBKA ile yapılan proje kapsamında 100 kişilik restoranı olan 14 bungalov evden oluşan Bungalov Ev Tesisi'ni hizmete açtıklarını ifade etti. 14 evin her gün dolu olduğunu anlatan Başkan Sargın, bungalov tesisini yaptıktan sonra vatandaşın da kırsala yatırım yapmaya başladığına dikkat çekti.

İznik'e turist akını olduğunu, ocak ayında ilçeyi 10 bin kişinin ziyaret ettiğini açıklayan Sargın, turizm potansiyelini yakalamak için emin adımlarla yürüdüklerini ifade etti. İznik Sahil Projesi'nin detaylarını da paylaşan Başkan Sargın, İznik Sahili'ni sıfırdan değiştirmek şartıyla gerdanlık gibi işlediklerini söyledi. Başkan Sargın, Ramazan Bayramı'nda tamamı olmasa da projenin büyük bir kısmının biteceğini belirtti. İznik'e gelen vatandaşın palmiye, güller ve ıhlamurlar bölgesinde gezebileceğini belirtti.

TÜM DİNLER İÇİN ÇEKİM MERKEZİ
Hıristiyanlar için önemli noktalardan biri olan İznik'in, ikinci konsülün toplandığı yer olma özelliği bakımından dini inançların çekim merkezi olduğunu belirten Başkan Sargın, inanç turizmi pastasından yeteri kadar pay alması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.
Ayasofya ve surların restorasyonlarının yapıldığını aktaran Başkan Sargın, İznik'in hem islam hem de Hıristiyan alemi için öneminin bilincinde olduklarını ve bu yönde hareket ettiklerini söyledi.

'TEKRAR ADAY OLMAK İSTERİM
Bütünşehir Yasası'ndan yararlanan bir başkan olduğunu vurgulayan Sargın, yaptıkları yatırımlarda Büyükşehir Belediyesi'nden yardım aldıklarını söyledi. İznik'te kentsel dönüşüm çalışmalarının olmadığını anlatan Sargın, İznik Suriçi'nin insan yoğunluğunu ve trafiği kaldırmadığını belirterek, özellikle kamu binalarının şehir dışına taşınması noktasında çalışmaların olacağını aktardı.
Osmangazi Köprüsü'nün yapılmasıyla, İznik'in 6 şehre 45 dakika uzaklıkta olduğunu belirten Sargın, vatandaşın İznik'te huzuru bulup dinleneceğini söyleyerek ' Canı sıkılan gelsin' dedi. Her belediye başkanının hayalinde yapamadıklarını yapmak olduğunu belirten Sargın İznik'te hizmet etmenin zor olduğunu ifade ederek yerel seçimlerde devam etmek istediğini söyledi. Millete hizmet etme noktasında belediye başkanlığının en uygun makam olduğunu ifade eden Sargın, genel merkez isterse kabul edeceğini belirtti.

MARATON DEĞER KATIYOR
Önceki haftalarda yapılan Uluslararası Ultra Maraton'u değerlendiren Başkan Sargın, ilçe için büyük değer olduğunu vurguladı. Maratona bine yakın sporcunun katıldığını söyleyerek her geçen sene de artarak devam edeceğinin altını çizdi.

İZNİK ÇİNİSİ DİĞERLERİNDEN FARKLIDIR
İznik çinisinin Selçuklular döneminde İznik'e geldiğini söyleyen Sargın, 200'e yakın atölyede İznik çinisinin yapıldığını anlattı.Özellikle Arap ülkelerinden yoğun talep olduğunu söyleyen Sargın, İznik çinisinin diğer çinilerden farklı olduğunu belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR