Kadınlar 8 Mart'ta eşitlik için yürüdü
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen mitingler, yürüyüşler ve çeşitli etkinliklerle eşit ve şiddetsiz bir dünya talebi haykırıldı. Etkinliklerde 'şiddete hayır' mesajı öne çıktı.
GÜNDEM , 08 Mart 2015 Pazar, 18:30
Kadınlar 8 Mart'ta eşitlik için yürüdü
Kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlamak üzere İstanbul Kadıköy'de toplandı. Renkli kıyafetleri, halayları, sloganlarıyla Kadıköy Rıhtımı'nı dolduran kadınlarının mitinginde 'erkek şiddetine' tepki mesajları öne çıktı.

Öğlen saatlerinde Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanan siyasal partiler, sendikalar, meslek ve kadın örgütlerinin oluşturduğu kortej sloganlar ve pankartlar eşliğinde Kadıköy Rıhtımına ulaştı. 8 Mart Kadın Platformunun çağrısıyla düzenlenen mitingte, "Gelsin baba, gelsin koca, gelsin cop, inadına isyan inadına özgürlük", "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Yaşasın kadın dayanışması", "Devlet elini bedenimden çek" sloganları atıldı.

ÖZGECAN UNUTULMADI

Ellerinde erkek şiddeti yüzünden hayatlarını kaybeden kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, miting boyunca erkek şiddeti, kadın cinayetleri, kadın bedeni üzerine yürütülen politikaları protesto etti. 8 Mart mitinginde Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan da unutulmadı. Özgecan için "Yasta değil, isyandayız" yazılı dev pankart taşındı.

MEYDANA ERKEKLER ALINMADI

Kadıköy Rıhtımındaki miting alanına seyyar satıcı ve basın mensupları dışında erkek alınmadı. Meydandaki kutlamaları izlemek isteyen erkekler alanı, emniyet şeridinin arkasından izlemek zorunda kaldı. Kadınlar gününe destek veren erkekler, alanın dışında kadınlarla omuz omuza halay çekti.

BİNLER ŞİDDETE KARŞI YÜRÜDÜ

Ankara’da “Yaşasın Kadın Dayanışması” platformununun organize ettiği yürüyüşte binlerce kadın şiddete karşı yürüdü. Kurtuluş Parkı’nda toplanan kadınlar Sakarya Caddesi’ne kadar yürüdükten sonra Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Ellerinde taşıdıkları yüzlerce farklı dövizle tepkilerini dile getiren kadınlar, attıkları sloganlarla da seslerini duyurmaya çalıştı. Halay çeken zaman zaman da “İsyan” diye bağıran kadınlar ellerinde dövizlerle koştu. Yapılan ortak basın açıklamasında, şu talepler dile getirildi: “8 Mart’ta isyanımız, inadımız, coşkumuz, ve umutlarımızla bir aradayız. Kadın dayanışmasından güç almak birbirimize güç vermek için bir aradayız. Bugün kadınlara karşı adı konulmamış bir savaş sürüyor. Biz kimsenin namusu, bacısı, karısı, kölesi olmayacağız. Artık susun. Kadın düşmanı politikalarınızı da politikacılarınızı da tanımıyoruz. Adalet yada eşdeğerlik değil, eşitlik istiyoruz. İnsanca ücret, güvenceli iş istiyoruz. Savaş değil, adil, eşit bir batış, özgür bir ülke istiyoruz. Sizden istemiyoruz, kendimiz alacağız.”

ŞİDDETE HAYIR

Antalya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Şiddete Hayır” etkinliği düzenlendi. Son dönemlerde yaşanan kadına yönelik şiddete karşı, kitlesel tavır koymak ve toplumsal bilinç oluşturmayı amaçlayan Muratpaşa Belediyesinin, belediye hizmet binasının yanındaki kent meydanında düzenlediği etkinlikte, 5 bin kadından oluşan koro kaşıklarla ritm tutarak, şiddetin her türlüsüne “Hayır” dedi.

KADINLAR İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER

Üniversitesi Bisiklet Kulübü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadına yönelik şiddeti protesto etmek için pedal çevirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın da katıldığı bisiklet turu için yüzlerce kişi sabah saatlerinde Harbiye'de bulunan Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nın önünde toplandı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, kadın cinayetlerine tepkiyi ortaya koyduklarını belirtti. Soğuk havaya aldırmayan bisikletlilere trafik polisleri de eskortluk yaptı.

“UMARIM MESAJIMIZ ÇOK İNSANA YAYILIR"

İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü üyesi Irmak Yaşa da ileride daha büyük organizasyon düzenlemek istediklerini belirtti. Yaşa, “Çok heyecanlıyız bizim için önemli bir gün. 8 Mart dünya kadınlar günü. Bu dönemde artan kadına şiddet olaylarından dolayı biz bir farkındalık yaratmak istedik. Ve bunu en iyi yaptığımız şeyi bisiklete binerek pedallayarak yapmak istedik. Umarım bu mesajımız çok insana yayılır"

diye konuştu. Bir başka erkek katılımcı da kadınlar gününü burukta olsa kutladıklarını belirterek, kadınların hak ettikleri değeri görmesini istedi. Harbiye'de başlayan bisiklet turu Kadıköy'de son buldu.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR