Kahraman askerler konuştu: "cesurca savaştık"
Hakkari'de terör örgütü PKK'nın Geçimli Karakolu'na saldırısı sonucu yaralanan Jandarma Komando Er Erhan Yakut 130 askerin bulunduğu karakola 300 kişinin saldırdığını ve canla başla savaştıklarını belirtirken, Manisalı Er Hakan Karataş ise, "Mermimiz bitti. Karakol içine girdiler. Bıçaklarımızı çektik, göğüs göğse vuruştuk" dedi.
BURSA , 08 Ağustos 2012 Çarşamba, 13:42
Kahraman askerler konuştu: "cesurca savaştık"

Sabaha karşı otobüsle geldiği Bursa'nın İnegöl ilçesinde babası Cengiz Yakut, annesi Arzu Yakut ve kız kardeşi Büşra Yakut tarafından karşılanan Erhan Yakut, Orhaniye Mahallesi'ndeki evinde dinleniyor. Ayaklarında ve kollarında yaralar bulunan Erhan Yakut, 20 günlük hava değişimine geldiğini belirterek, çatışma gecesini anlattı. 300 kişilik terörist grubun saldırdığı karakolda 130 askerin bulunduğunu ve 4 saat süren çatışma boyunca cesurca savaştıklarını söyleyen gazi Erhan Yakut, "Unutmaya çalışıyorum. Nöbet değişimi vardı. Ama biz böyle bir saldırıya hazırlıklıydık. Yoksa daha fazla kaybımız olurdu. Çatışma 4-4 buçuk saat sürdü. 300 kişi kadar geldiler. Biz de 120-130 askerdik. Hiçbir mevzi kaptırmadık, karakolu kaptırmadık. Tüm arkadaşlarımla cesurca savaştık" diye konuştu.

Şehit düşenlerden birinin komutanı olduğunu belirten Yakut, "Komutanlarımız tecrübeleri sayesinde bizi iyi yönlendirdi. Hiç şaşırmadık. Hazırlıklıydık zaten. Her akşam bunun tatbikatını yapıyorduk. Ben gelirken de komutanım hep yanımdaydı, yatmak istemedim. Memleketime gelmek istedim. Operasyon sonrası takviyeler de, kobraların gelmesi işimize yaradı. Sızma ekibini bozduk biz. Ama mayın döşemişler yollara bize destek gelmesini önlemek için. Karakolumuz çok kötü bir yerde. Silahlarımız güçlü olsa da tepemizden saldırıyorlar" dedi.

Hakkari'deki çatışmada yaralanan Manisalı Er Hakan Karataş ise, TGRT FM'de katıldığı canlı yayın programında çatışmayı anlattı. Radyo programcısının "Hakan'ım ne haldesiniz? Sizin vaziyetiniz nedir?" sorusuna Karataş, "Şu anda GATA'da hastanedeyim. Yaralandım. 8 kişinin şehit olduğu Geçimli Karakolu'ndaydım. Yaralandım, diğer yaralı arkadaşlarla birlikte buraya getirdiler. Gönül dostlarının dualarını bekliyoruz" cevabını verdi.

"GÖĞÜS GÖĞÜSE VURUŞTUK"
Baskını anlatan Karataş, "Gece yarısı dört bir yandan otomatik silahlarla taramaya başladılar. Biz de anında karşılık verdik. Tam 4 saat vuruştuk. Karakol içine girdiler. Mermimiz bitti, bıçaklarımızı çektik, göğüs göğse vuruştuk. Kurşunları ben yemiş, süngüyle delik deşik etmişler gibi oldum. İki köprüyü de uçurmuşlar. Yardım ancak 4 saat sonra geldi" dedi.

Radyo programcısının "Bir isteğin var mı?" sorusu üzerine ise Karataş, "Halil agam, dua edin. 'Tuna Nehri akmam diyor' marşını radyodan bizim için çaldırırsan çok memnun olurum. Biz bu marşla ayakta duruyoruz" diye konuştu.
 

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR