Kanlı Ay tutulması başladı
Kanlı Ay tutulması Türkye'de saat 20.13'te başladı. 4 saat sürecek 21. yüzyılın en uzun tutulması sırasında Ay, 22.30 - 01.13 saatler arasında tamamen karanlığa bürünecek.
GÜNDEM , 27 Temmuz 2018 Cuma, 21:33
Kanlı Ay tutulması başladı

Heyecanla beklenen 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulması başladı. Kanlı Ay tutulması şu an Antarktika, Avustralya, Asya Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusuyla Türkiye'nin genelinde şuan çıplak gözle izleniyor. Tutulma; İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından canlı olarak izlenebilecek.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

21'nci yüzyılın en uzun süreli tam ay tutulması ülkemiz her yerinden de görülebilecektir.

Ay'ın kırmızımsı bir renge dönüşeceği tam tutulma anı yaklaşık 1 saat 43 dakika sürecektir. Tam tutulmanın öncesi ve sonrasında 1 saat 6 dakika süreyle parçalı tutulma görülecektir. Toplam tutulma süresi 3 saat 55 dakikadır.

Dolunay evresinde olacak Ay, Güneş'in batımıyla birlikte doğu ufkundan yükselmeye başlayacaktır. Yerel koşullara göre eğer doğu yönü ufkunuz açıksa Ay'ın doğuşunu da rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Ay doğarken de kırmızımsı bir renk alır bunu ay tutulması ile karıştırmayınız. Çünkü bu renk değişimi yer atmosferinden geçen ay ışığının soğurulması ve saçılmasıyla ilişkilidir, aynı Güneş'in doğarken ve batarken kırmızımsı görünmesiyle aynıdır. Ay yükseldikçe gerçek rengini almaya başlar ama hemen peşi sıra önce parçalı tutulma, ardından 22:30'da Ay'ın bir kenarından tam tutulmadan dolayı renginde kızarma başlayacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR