Karaman davasında flaş gelişme!
Karaman’daki Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (KAİMDER) yurtlarında kalan 10 erkek öğrenciye cinsel istismarla suçlanarak tutuklanan öğretmen 54 yaşındaki Muharrem B., 20 Nisan çarşamba günü hakim karşısına çıkacak. Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davaya İzmir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Nuriye Kadan ve 17 kadın avukat, müdahil olmak için dilekçe verdi. Kadın avukatlar ilk duruşmaya katılmak için otobüsle yola çıktı.
GÜNDEM , 18 Nisan 2016 Pazartesi, 14:22
Karaman davasında flaş gelişme!
Sanık öğretmen Muharrem B., 20 Nisan Çarşamba günü Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde mağdurlardan 7’sine tecavüz, 2’sine cinsel istismar, 1’ine de müstehcen görüntü izletip taciz etmekten 600 yıla yakın hapsi istemiyle yargılanacak.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Nuriye Kadan, davanın görüleceği Karaman Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na verdiği müdahillik dilekçesinde şunları belirtti:

"Ensar Vakfı’na, Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) bağlı  yurt/ev/pansiyonlarda yatılı kalan 9 ile 10 yaşlarındaki 45 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı iddia olunduğu, 10 çocuğun Adli Tıp Kurumu raporlarınca cinsel istimara uğradığının belirlenmesi üzerine Karaman  Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame Mahkemeniz tarafından kabul edilmekle yargılama süreci başlatılmıştır.

Kamuoyunda geniş yankı uyandıran bu olay İzmir Barosu ve Çocuk Hakları Komisyonu Üyeleri ile tüm meslektaşlarımızı derinden üzmüştür. Gerek Baroların üstlendiği sosyal sorumluluk, gerekse hukukun ve yasaların yüklediği görevler ve sağladığı imkanlar çerçevesinde davaya katılma ve müdahil olma isteminde bulunma zorunluluğu hasıl olmuştur. Aşağıda dayanakları ayrıntıları ile açıklanacak olan bu zorunluluk, başta anayasa olmak üzere yasalardan, tarafolduğumuz uluslararası sözleşmelerden, kamu vicdanının mahkemeler önünde temsil edilmesi gerekliliğinden ve adil yargılamanın sağlanması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Çocuğa yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir."

'İNFİAL UYANDIRAN OLAYLARIN SIKÇA YAŞANIYOR'

Kadan, başvuru dilekçesinin devamında "6284 sayılı yasa uyarınca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu davalara mağdurlar yanında katılma hakkının olduğu düşünülerse, yasaca hukuki yardım taleplerini karşılamakla yükümlü Baroların da kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele kapsamında katılma taleplerinin kabulü gereklidir. Barolar hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak amaçları olan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Çocuğa yönelik şiddetin ve cinsel suçların giderek arttığı, toplumda infial uyandıran olayların sıkça yaşandığı bir dönemde bu eylemlere maruz kalan ve mağdur olan kişilerin bireysel mücadeleleri yanı sıra baroların, çocuk hakları örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının bu mücadeleye destek olması daha da önem kazanmıştır. İzmir Barosu Başkanlığı olarak katılma talebimizin kabulüne karar verilmesini saygılarımızla dileriz" dedi.

Avukat Nuriye Kadan, Karaman Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na, faaliyet gösteren Ensar Vakfı ve KAİMDER yurt/ev/pansiyonların da acilen kapatılması gerektiğine dair dilekçe verdiklerini de belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR