Kaset skandalında flaş 'çilingir' detayı!
Deniz Baykal ve bazı MHP'li eski yöneticilere ait olduğu öne sürülen görüntülerle ilgili soruşturmanın şüphelilerinin 2009'da Hollanda Haarlem'de çilingirlik fuarına katıldığı belirlendi.
GÜNDEM , 15 Kasım 2016 Salı, 13:56
Kaset skandalında flaş 'çilingir' detayı!
Gazeteci Haydar Meriç'in, Fetullah Gülen  aleyhinde Kitap yazacağının anlaşılması üzerine düzmece raporla dinlendiği ve  öldürüldüğü iddialarına ilişkin soruşturma çerçevesinde İstanbul'da tutuklanan  eski Ankara İstihbarat Daire Başkanlığı görevlisi Mehmet Demirbilek ile eski  polis Abdül Köksal'ın, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve bazı MHP'li eski  yöneticilere ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili soruşturmada da şüpheli  olduğu öğrenildi.
 
"Kaset soruşturması" olarak da anılan soruşturmayı yürüten Ankara  Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay'ın yaptığı yazışmalar sonucunda,  soruşturmanın şüphelilerinden eski Ankara İstihbarat Daire Başkanlığı görevlisi  Demirbilek ile Köksal'ın da arasında bulunduğu bazı polislerin, 29 Haziran-3  Temmuz 2009 tarihlerinde Hollanda'nın Haarlem kentinde Secupro Nederland BV  firmasınca düzenlenen çilingirlik fuarına katıldığı belirlendi.
 
Demirbilek ile Köksal, gazeteci Haydar Meriç'in, Fetullahçı Terör  Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının anlaşılması  üzerine düzmece raporla sol terör örgütü mensubu olarak dinlemeye alınması, öldürülmesi ve bunun delillerinin karartılması iddialarına ilişkin İstanbul  Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyasında da "şüpheli" olarak bulunuyor.  Demirbilek ve Köksal, bazı başka isimlerle, geçen aylarda İstanbul'da  tutuklanmıştı.
 
Soruşturma dosyasına göre, Demirbilek ve Köksal ile eski polis Okan  Aydoğan ve Sinan Altıparmak, 2009'da Ankara'da özel bir anahtar ve emniyet  sistemi şirketinde 15 gün süreyle eğitim aldı. Ayrıca Ankara İstihbarat Daire Başkanlığı personeline Nisan 2010'da, 4 dönem halinde "temel çilingirlik  kabiliyetleri ve elektronik kapı sistemleri" eğitimi verildi. Sinan Altıparmak ve Okan Aydoğan, "kaset soruşturması" kapsamında  tutuklu bulunuyor.

KİLİDİ ÜÇ KERE DEĞİŞTİREN ÇİLİNGİR
 
Soruşturma kapsamında, MHP'li milletvekillerine ait olduğu iddia  edilen görüntülerle ilgili çilingir A.A'nın da ifadesi alındı. Buna göre  çilingir, ifadesinde, halen görüştüğü bir asker arkadaşının 2010 sonu veya  2011'in başlarında kendisini arayarak, "Başkanın evinde kilit sorunu var." dediğini söyledi.
 
Bunun üzerine arkadaşının bildirdiği Çankaya Sedat Simavi Sokağı'ndaki  daireye gittiğini, kilidi bozuk olması nedeniyle değiştirdiğini anlatan A.A, 2  hafta sonra kendisini arayan arkadaşının, kilitte sorun olduğunu, "başkanın kapıyı kilitleyemediğini" söylediğini ifade etti. Yeni kilit taktığı ve kontrol ettiğini söyleyen çilingir, 2 hafta  kadar sonra arkadaşının kendisini tekrar aradığını kaydetti.

Yeniden kilidi  değiştirdikten sonra dükkanına dönünce arızalı kilidin içerisini söktüğünü  aktaran A.A, "altı pim olması gereken kilitte, üç pimin eksik olduğunu fark ettiğini" bildirdi. A.A, "İmalat hatası olduğunu düşünerek, konunun üzerinde durmadım. Sonradan kaset olayları basında çıkınca, kendi kendime 'Demek ki birileri kapıya  müdahalede bulunuyormuş.' diye düşündüm." dedi. Soruşturmada görevli polisler, savcının talimatıyla yaptıkları adres  keşfi sonucunda, çilingirin ifadesinde geçen evin, MHP Genel Başkan  Yardımcılığından istifa eden Metin Çobanoğlu'nun belirttiği adres olduğunu tespit  etti.

BARUTÇU DIŞINDAKİ İSİMLER İSTİFA ETMİŞTİ 
 

Deniz Baykal'a ait olduğu öne sürülen görüntüler 6 Mayıs 2010'da  internette yayınlanmış, ardından Baykal CHP Genel Başkanlığından istifa etmişti. MHP'nin eski Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ekici, Osman Çakır, Ümit  Şafak, Deniz Bölükbaşı, Recai Yıldırım, Metin Çobanoğlu, Bülent Didinmez, eski  Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve eski Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak ile  eski milletvekili İhsan Barutçu'ya ait olduğu iddia edilen görüntüler de 21 Mayıs  2011'de medyaya yansımıştı.  İhsan Barutçu dışındaki isimler partideki görevlerinden istifa etmiş, milletvekili adaylığından çekilmişlerdi. Partiden ihraç edilen Barutçu ise  bağımsız aday olarak girdiği seçimlerde milletvekili seçilmişti.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bunlarla ilgili ayrı soruşturmalar  başlatmış, ancak MHP'lileri ilgilendiren soruşturma dosyasını yetkisizlik  kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti. Yetkisizlik kararında, aynı eylemler nedeniyle İstanbul'da da soruşturma yürütüldüğü belirtilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma dosyasını yetkisizlik  kararı vererek, tekrar Ankara'ya göndermişti.  

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Baykal ve MHP'lilere ait olduğu öne  sürülen görüntülerle ilgili soruşturma dosyalarını, "Özel hayatın gizliliğine  yönelik eylemlerin FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin şüpheler"  üzerine birleştirmişti. Toplanan deliller sonucunda şüpheler, geçmişte istihbaratta görev  yapan polisler üzerinde yoğunlaşmış ve çoğu polis 38 kişi tutuklanmıştı. Ayrıca savcılığın talebiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında  olduğu 41 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR