Kerkük'te Türkmenlere silahlı saldırı
Irak Türkmen Cephesi'ne ait bir büro ve derneğe ateş açıldı. Anadolu Ajansı, can kaybı veya yaralanan kimse olmadığını bildiriyor.
DÜNYA , 28 Eylül 2017 Perşembe, 09:52
Kerkük'te Türkmenlere silahlı saldırı

Irak'ın kuzeyinde gerçekleşen tartışmalı referandumun en kritik kenti Kerkük'te, gece saatlerinde silah sesleri duyuldu. Silahlı saldırının hedefinde, Irak Türkmen Cephesi Kale Bürosu ile Türkmen Cephesi'ne bağlı Fazıl Antika Kültür Derneği vardı.Saldırganların ateş açarak kaçmasıyla çevrede yaşayanlar sokağa döküldü. Anadolu Ajansı, can kaybı veya yaralı kimsenin olmadığını bildiriyor.

Polis olayı araştırıyor. Türkmen yetkililer, saldırı sonrasında binalarda hasar oluştuğunu aktardı.Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'te, referandumun yapıldığı Pazartesi günü akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bağdat yönetimi ve Türkiye, Kerkük'ün referanduma katılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, dün parlamentodan Kerkük'e asker gönderme yetkisini almıştı.Akşam saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüşen İbadi, Irak'ın toprak bütünlüğünü tehdit eden planlara karşı caydırıcı adımlar atacaklarını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR