Kılıçdaroğlu Muharrem İnce'nin oy oranını açıkladı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında Muharrem İnce'nin oy oranı tahminin sorulması üzerine 'yüzde 30 bandında görünüyor' yanıtını verdi.
GÜNDEM , 05 Haziran 2018 Salı, 21:41
Kılıçdaroğlu Muharrem İnce'nin oy oranını açıkladı

Kılıçdaroğlu'nun gündemi değerlendirdiği açıklamasından satırbaşları şöyle;

"Hangi açıdan balktığınıza bağlı. Seçim meydanları canlı özellkle Muharrem İnce'nin mitingleri son derece canlı, keyifli. Dipğerlei biraz daha durgun geçiyor. Millet ittifakının diğer bileşenlerinin mitingleri medtyda yer almıyor bud a bizi üzüyor tabi. En son Merak Akşner'in Gaziantep'te kamyonla engellenmesi bizleri sonderece üzdü.

MUHARREM İNCE'NİN OY ORANINI AÇIKLADI

Muharrem İnce rüzgari esiyor. Biraz anlatabilir misiniz? Bu rüzgar nasıl bir rüzgar anket sonuçlaqrı Muharrem İnce'nin 10 puna yükseldiğini gösteriyor. Ne diyorsunuz? sorusuna da cevep veren Kılıçdaroğlu;

"29-30 bandına görünüyor. Bu ülkede 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyenin kazanması lazım. Baştan beri söylediği şu: Ben 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım dedi. Sayın İnce dobra bir insan. Yaptığı mitinglerde bunu gösteriyor. Muharrem Bey kendisine yer vermeyen gazetecileri eleştirdi"

"TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI"

"Başlangıçta cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyuna sunduğumuz zaman CHP'nin en baştan beri görüşü tarafsız cumhurbaşkanı olması lazım. CHP rozetini çıkardığına göre ve 80 milyonu kucakladığına göre beraber mitinge çıkmamızın doğru olmadığını düşündük. Egemen güçlerin telkinleriyle yönetiliyor Türkiye. Şunu yapacaksın diyorlar yapıyor bunu yapacaksın deniyor yapıyor. Sonra kalkmış özür diliyor. Sen çocuk musun?"

YÜZDE 10 SEÇİM BARAJI

12 Eylül darbe hukukundan Türk hukuk sistemi kurtulmadıkça demokratik bir parlamenter sistemi kuramayız. Yüzde 10 seçim barajı. 2002'de yüzde 34 oy aldılar parlamentonun yüzde 65'i temsil etti. Bu mu milli iradeyi temsil etmek. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için defalarca teklif verdik kabul etmediler. Seçim yasasını neden değiştirmiyoruz? Neden kadın kotası getirmiyoruz? Arzu ederiz kadınlar daha fazla görünür olur parlamentoda.

MERAL AKŞENER VE İNCE RESTORASYONU

Demokratik parlementer sistemin özelliği kalıcı olması olacak. Gazi meclis diyoruz elindeki bütün yetkiyi alıyoruz bir kişiye veriyoruz. 15 Temmuz'da bu parlamento bombaların altında bütün gece görev yaptı.

Yeniden parlamenter sistemin söylediğimiz bağlamda inşaa edilmesi lazım. Anayasal değişiklikler yapılması lazım. Tek boyutlu bir olay değil bu. Belkide Cumhuriyet tarihinde ilk kez vesayetlerden arınmış yeni bir anayasa yapabileceğiz. AKP'lilerde olacak MHP'lilerde olacak bu yeni anayasa yapımında.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR