'Kimse Türkiye'ye parmak sallayarak hizaya getirmeye çalışmasın'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya ile yaşanan krize ilişkin yaptığı açıklamada ''Kimse Türkiye'ye parmak sallayarak hizaya getirmeye çalışmasın'' dedi.
GÜNDEM , 20 Temmuz 2017 Perşembe, 14:46
'Kimse Türkiye'ye parmak sallayarak hizaya getirmeye çalışmasın'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya ile yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulundu: 'Bu açıklamaların yaklaşmakta olan Almanya seçimlerine yönelik iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Almanya'da bu bir moda haline geldi. Kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Onların oturup akıl tutulmasından kurtularak düşünmeleri gerekiyor'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Kalın'ın açıklamaları özetle şöyle:

KABİNE REVİZYONU

"Bu kabine bir süreklilik ve değişim kabinesi olarak ifade edilebilir.

PKK BAŞIMIZA BELA OLMAYA DEVAM EDİYOR

PKK ülkemizin başında bir bela olmaya devam ediyor ve Batılı ülkeler bunu görmezden geliyor. Terörle mücadele bundan sonra da çok yoğun şekilde devam edecek. Bizim siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakarak yekvücut olduğumuzu ifade etmeliyim. FETÖ'den temizlendikçe TSK ve Emniyet birimlerimiz aslında asli vazifelerine dönmüş durumdalar. Kıbrıs Türk tarafı BM parametreleri çerçevesinde son derece yapıcı bir tutum sergilemiştir. Kıbrıs Türk tarafına yönelik izolasyonların kaldırılmasının zamanı gelmiştir. Çağrımızı yineliyoruz. Referandumun dönülmez sonuçlara yol açacağına buradan Kürt Bölgesel Yönetimi yöneticilerine tekrar buradan iletiyoruz.

KÖRFEZ TURU

Bu hafta sonu sayın Cumhurbaşkanımızın bir Körfez turu olacak. Bu krizin başından beri Türkiye hep yapıcı tutumlar içinde oldu. Bunun neticelerini yavaş yavaş görmeye başladık. Diğer konularda ne tür adımlar atılabilir bunlarla ilgili de çalışmalarımız devam edecek."

ALMANYA İLE İLİŞKİLER

Kalın, "Büyükada'daki tutuklamalara Almanya'dan tepki vardı. Alman dışişleri bakanı 'Önceden planlanmış bir tutuklama. Türkiye'ye çok sabır gösterdik. Türkiye hukuk kurallarını geriye doğru işletmeye çalışıyor' dedi. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bu açıklamaların yaklaşmakta olan Almanya seçimlerine yönelik iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Almanya'da bu bir moda haline geldi. Kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Onların oturup akıl tutulmasından kurtularak düşünmeleri gerekiyor. Bizim Almanya'da vatandaşlarımıza yönelik casus muamelesi yapıldı. NSU cinayetleri acaba nasıl hasır altı edilir diye çaba içerisindeler. Biz bunları defalarca Alman makamlarının önüne koyduk. FETÖ kaçkınları, bu ülkeye ihanet edenlerin hainlerin en çok gittiği ülke Almanya. Bunlara nasıl göz yumuyor Almanya? Bunları önlerine koyduğumuzda 'bizde yargı bağımsızlığı var' diyorlar. Peki, Türk yargısına neden saygı duymuyorlar? Bu Türkiye'ye karşı saygısızlıktır. Onlar da bizim yargımıza saygılı olacaklar. İkincisi, Türkiye'ye giden Alman vatandaşlarının güvende olmadığı şeklindeki açıklamalarını da şiddetle kınıyoruz."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR