Kırgız çocuğu Bursalı doktorlar hayata döndürdü
Birçok hastanenin ağır kalp yetmezliği sebebiyle böbrek nakli yapamadığı Kırgız çocuğa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sahip çıktı. İki ay süren tedaviden sonra organ nakli olan Adilet'in sağlığı iyiye gidiyor.
BURSA , 28 Mart 2015 Cumartesi, 10:48
Kırgız çocuğu Bursalı doktorlar hayata döndürdü
Uzun süredir hemodiyaliz tedavisi gören Kırgızistanlı 11 yaşındaki Adilet Dzholdoshev'e ağır kalp yetmezliği sebebiyle birçok hastanede böbrek nakli yapılamadı. Ailesi çareyi Türkiye'ye gelmekte buldu. İki hafta boyunca birçok hastaneye giden aile son olarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne müracaat etti. 19 Ocak'ta hastaneye yatırılan Adilet, iki ay düren tedaviden sonra nakle uygun duruma geldi. 19 Mart'ta Adilet'e 37 yaşındaki annesi Ainagul Zakırova'dan böbrek nakledildi. 

Anne ve oğulun sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Dönmez, "Adile bize Kırgızistan'dan geldi. Böbrek yetmezliği sebebiyle ülkesinde hemodiyaliz tedavisi uygulanmış, daha sonra nakil için Bursa'ya gelmiş. Bize gelene kadar geçen iki haftalık süreçte Bursa'da bir sağlık kuruluşunda gerekli tetkikler yapılmış. Tetkiklerden sonra ağır kalp yetmezliği yüzünden nakil gerçekleştirilememiş. Daha sonra bizimle temasa geçildi. Adile bize geldiğinde durumu çok kötüydü. İki ay süren tedavi süreci atlatıldı. Kalp fonksiyonları normale yaklaştı. Uygun şartlar sağlanınca anneden başarılı bir nakil yapıldı. Değerler çok çabuk normale döndü. Şu an ikisinin de sağlık durumu gayet iyi" açıklamalarında bulundu. 
Üroloji Anabilim Dalı Doç. Dr. Yakup Kordan ise "Bu operasyonun yerde yapılması mümkün değil. İmkansız gibi bakılan önemli bir operasyon. Son zamanlarda yurt dışından gelen hastalarımız artıyor. Üniversite olarak nakil konusunda önemli bir mevkideyiz. Birçok yabancı vatandaşa organ taktık" diye konuştu.

Çocuklarının sağlığının düzelmesine sevinen anne Ainagul Zakırova ve baba Myrzabek Saikkulov, doktorlara ve emeği geçen sağlık personeline teşekkür etti. Kırgız aile Löder Konukevi'nde misafir ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR