Kitap fuarı açılışını İlber Ortaylı yaptı
Sivas Kongresi'nin 98'inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında geleneksel hale gelen ve bu yıl 6'ncısı düzenlenen kitap fuarı açıldı. Açılışa ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı.
GÜNDEM , 08 Eylül 2017 Cuma, 16:34
Kitap fuarı açılışını İlber Ortaylı yaptı

Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ile diğer kamu kuruluşları tarafından organize edilen '6'ıncı Sivas Kitap Günleri', 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 98'inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında açıldı. Açılış öncesi Şifaiye Medresesi içerisinde yer alan ve bu yıl kitap fuarına adı verilen Selçuklu Devleti Sultanı I. İzzeddin Keykavus'un türbesi ziyaret edilerek dua okundu. Ardından tarihi Buruciye Medresesi ve Şifahiye Medresesi'nin bulunduğu alanda kurulan Kitap Fuarı'nın açılışı gerçekleştirildi.

'Sivas ellerinde kitap okunur' sloganıyla düzenlenen açılış törenine Sivas Valisi Davut Gül, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ile il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Sivas Valisi Davut Gül, kitap fuarından aldığı hazzı başka bir yerde alamadığını ifade ederek, "Kitap fuarını daha önce 5 kere İl Özel İdaresi tek başına yapmıştı. Bu sene belediyemizle beraber İl Özel İdaresi finansmanını sağlayarak başta üniversitemiz olmak üzere diğer kurumların desteğini alarak yapıyorlar. Günlük hayatımız içerisinde birçok iş yapıyoruz. Ama hepsinin yanında kitap fuarından aldığımız hazzı alamıyoruz. Bu fuarı daha da güzelleştiren İlber hocamızın burada olması" dedi. CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız'da gittiği her yerde Sivas'ın bir kültür şehri olduğunu ifade ettiğini ve Sivas'ın milletvekili olmaktan onur duyduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Kitap Fuarı'nın açılışı gerçekleştirildi. Vali Gül ve beraberindekiler açılışın ardından stantları gezdi.

"İLBER ORTAYLI'YA BÜYÜK İLGİ"

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ise kitap fuarında yoğun ilgi gördü. Kitap fuarının açılışının ardından ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Buruciye Medresesi içerisinde söyleşi ve imza törenine gerçekleştirdi. Söyleşiye Vali Davut Gül, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, protokol üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Ortaylı burada yaptığı konuşmada Sivas'ın Selçuklu mimarisi açısından çok örnek bir şehir olduğunu belirterek, tarihi açıdan zengin olan şehirlerin dünyada çok az olduğunu ifade etti. Ortaylı, söyleşisinin ardından hayranlarına kitap imzaladı.

8-14 Eylül tarihleri arasından düzenlenen kitap fuarında 175 yayınevi, 90 stantta kitapseverlerle buluştu. Fuar kapsamında gazeteci AbdulKadir Selvi, Söz dizisi oyuncuları Burç Kümbetlioğlu ve Berk Oktay, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Teknik Direktör Samet Aybaba, güvenlik danışmanı Mete Yarar, eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya, Milli Güreşçi Taha Akgül gibi bir çok isim imza günlerinde ve söyleşi programlarıyla sevenleriyle buluşacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR