Kızılay Başkanı'ndan Sakarya uyarısı: Evlerinize girip kapıları kapatın
Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Sakarya Hendek'teki patlamaya ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Kınık, "Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Kınık, dumanın zehirli olabileceğini düşünerek tedbir alınması gerektiğini belirtti.
GÜNDEM , 03 Temmuz 2020 Cuma, 12:56
Kızılay Başkanı'ndan Sakarya uyarısı: Evlerinize girip kapıları kapatın

Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bir fabrikada meydana gelen patlamalar sürerken, bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

CNN TÜRK canlı yayınına katılan Kızılay Başkanı Kerem Kınık şu uyarıları yaptı:

"Yaşadığımız bir kimyasal biyolojik radyoaktif nükleer dediğimiz olaylardan, kimyasal bir kazadır. Ve KBRN olaylarında sıcak bölgenin izole edilmesi ve buradan oluşabilecek havaya yayılan dumanın zehirli olabileceğini düşünerek tedbir alınması gerekiyor.

'KAPI VE PENCERELERİ ISLAK HAVLU İLE KAPATIN'

Potasyum nitrat, karbon kükürt içeren bir barut ve renklendirilen malzemeler. Vatandaşlarımızın dumanın etkilerinden kendilerini korumak için, kapıyı pencereyi kapatarak, eşiklere ıslak havlu koyarak beklemeleri ve dumanın dağılmasını beklemeleri gerekiyor. Müdahale eden ekipler de AFAD, itfaiye bu konuda zaten bilinçliler. Bu KBRN çerçevesinde tedbirler alınarak yapılması gerekiyor. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

Kızılay ekiplerimiz de bölgedeler, ümit ediyoruz can kaybı olmaz. En az hasar ve yaralıyla bu kazadan çıkarız.

Gaza maruz kalanlar ne yapmalı) Endişe etmesinler, kendilerini korusunlar. Özellikle de dumanın olduğu yerleşim birimindeki vatandaşlar, dumanın kokusunu ve havadaki dumanın rengini görmeyene kadar, onlar dağılana kadar evlerinden çıkmasınlar.

"KAPI VE PENCERELERİ KAPATIN, DUMANI SOLUMAYIN"

Kınık, Twitter hesabından da şu uyarılarda bulundu:

"Hendek'teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamanın ardından Kızılay Afet ekiplerimiz bölgeye intikal ettiler

Sakarya Hendek patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz."

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, "Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası AFAD, 112, İtfaiye ve Jandarma ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup, yangına müdahale çalışmaları devam etmektedir." açıklamalarında bulundu.

Havai fişek fabrikasında patlama! HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR